Fora Graviditet Hvornår barn nummer 2???
Viser 9 indlæg - 1 til 9 (af 9 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5347734
    louiseoliver
    323 Indlæg

    Mig og kæresten er så småt begyndt at tale om at få barn nummer 2, Oliver bliver snart to og jeg er færdig på skole om et lille års tid.. så vi synes at det ville passe perfekt hvis vi kunne få nummer 2 om et års tid..

    Men hvornår fik I nummer 2? er det for tidligt eller for sent hvis Oliver når at blive 3-4år????

    Knus..

    #6002594
    Bugsy-malone
    200 Indlæg

    jeg synes det er passende… det er også når liva bliver den alder jeg tror at vi vil have en mere… men det er jo smag og behag 😀

    #6002616
    lena2208
    626 Indlæg

    Der er 19 mdr. mellem vores første og vores andet barn, og der er 18 mdr. mellem vores andet barn og vores tredje barn.. Og det har været helt fint her…
    Men jeg synes også det lyder helt fint med den aldersforskel der vil være på jeres første og andet barn..

    – Jeg vil også lige tilføje at jeg ikke synes man kan sige at der er ét perfekt tidspunkt for hvornår man vælger og få andet, tredje, fjerde osv. barn.. Det er helt op til hvad man som forældre selv synes føles rigtigst..

    Marcus var måske ikke gammel nok til og forstå at der kom en lillebror, men der har endnu ikke været noget jalousi fra hverken Marcus` eller Lucas`side.. Det kan selvfølgelig godt nå og komme endnu… 😀

    Det er rigtig nok at fordi vi har fået vores børn tæt er det ikke ensbetydende med at de kommer til og ha et godt forhold til hinanden, og sådan er det jo også med søskende med en stor/større aldersforskel.. Det kan man ikke vide på forhånd.. Vi har dog ikke valgt og få vores børn tæt, for at de så skulle ha en “legekammerat” i hinanden. Vi valgte det fordi det var sådan vi gerne ville ha det, og fulgte derfor vores hjerter.. Og det samme synes jeg i skal gøre. Hvis i føler at det er den alder der skal være mellem jeres børn, så synes jeg også i skal gøre det.. 😉

    Held og lykke med det hele 😀

    Kram fra mig

    #6002628
    MKGAARD
    1034 Indlæg

    Jeg venter nummer 2 nu og Cassandra er 16 mdr når han kommer til verden her om 2 mdrs tid.

    Det var passende for os.

    Hvornår det “rigtige” tidspunkt at få nummer to er, er meget individuelt.

    Nej, han er ikke for gammel som 3-4 årig hvis det er det i føler passer jer!

    #6002629
    Oli
    926 Indlæg

    Syntes 3 -4 år er fint. Vil gerne have omkring 3 år imellem mine, så jeg syntes ikk det er sent. Så får din søn også lov at have, jer lidt for sig selv inden en lille ny kommer og tager en masse tid 😀 Det vil han helt sikker værdsætte.. 🙂

    #6002630
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Naja bliver omkring de 4-5 år.. har altid ville have vores børn tæt, men dette er blevet lavet om (efter min missed abort).. så tager jeg og gør den 2. del af min uddannelse færdig så jeg kan blive saaistent.. så om 2 år når jeg er færdig der så har vi barn nr 2 eller også er den godt på vej.. dette passer mig egentlig fint.. mine børn skal nok få glæde af hinanden selvom hun når at blive 5 år.. så får hun følelsen af at være storesøster og opfanger at hun skal være det.. men så kommer der også 2 i rap derefter og så er det på JM-skolen..
    knus

    #6002633
    ks83
    1564 Indlæg

    Det er jo meget individuelt hvordan det passer ind i ens familie.
    Om det er for tidligt eller sent, er jo ikke til at svare på, da det i nogle familier ville være det ene og i andre det andet.

    Jeg blev planlagt gravid med nummer 2, da Malik var 6 mdr. Det var sådan vi ønskede det og sådan det passede for os. Og det er for os bare helt perfekt.

    ks83

    #6002634
    fxxgh
    256 Indlæg

    Louis er 6½ mdr, og vi er igang med nr 2. det passer os fint…

    den obrindelige palnd var at der skulle være 2 år imellem, men min mand har en ryg skad, og den er begyndt at blive værre og værre, så hvis han skal klare en baby mere, blev vi enige om at starte nu…..

    glæder mig

    #6002635
    maria
    58 Indlæg

    Jeg synes 3-4 år er helt fint. Det vil jeg gerne selv have mellem xenia og nummer 2. Der er kun 21 mdr. mellem min bror og mig og der har bestemt ikke været sjovt. Vi har haft glæde af hinanden da vi var små på både godt og skidt. Nu når vi er ældre er det okay.. men heller ikke altid en dans på røde roser.. Man kan li så vel få stor glæde af hinanden når der er flere års forskel.

Viser 9 indlæg - 1 til 9 (af 9 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.