Fora Debat For kort tung bånd?
Viser 7 indlæg - 1 til 7 (af 7 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5360707
    XC
    208 Indlæg

    Hej allesammen

    Jeg har fået ved at min datters tung bånd er for kort og den skal måske klippes. Er der nogen af jer der har oplevet det samme og er der nogen af jer der har besluttet for at ik klip den så har i fortrudt?

    #6209542
    Sapphire
    2899 Indlæg

    Isabella’s tungebånd var også lidt for kort, da hun blev. Det fandt de ud af 4 dage efter hun var blevet født, da hun ikke kunne tage fat ved brystet 🙄

    Nå men, det blev lige snippet og det hjalp. Det er jeg utrolig glad for. For det har jo gjort at jeg kan amme hende.

    #6209543
    XC
    208 Indlæg

    Jamen gøre det ik ondt ved dem når man klipper og hvornår går det over mon? er så bekymret om og hvad betyder lesper?

    #6209544
    karina87
    267 Indlæg

    jeg fandt ud a jeg havde det, da jeg ville pierces i tungen, det ville han ikke gøre fordi han ikke havde set det så slemt før, men det er ikke noget det generer mig, jeg kan ikke´rigtig række tunge og så har jeg lidt problemer når jeg skal sige dobbelt L, men det er bare min charme, en del a mig, hvis mela´s var det, ville jeg ikke få det klippet medmindre det havde nogle gener for hende hun ikek havde det godt med…….ss

    #6209545
    Sapphire
    2899 Indlæg

    Altså, Isabella var kun et 4 dage gammel da hendes blev klippet og det kunne hun ikke mærke,da der ikke rigtig var nogen nerver endnu.

    Hvor gammel er din datter?

    Når man læsper, kan man vist ikke sige S’er ordenligt, men der er sikkert også mange andre ting man ikke kan udtale ordenligt.
    Jeg kender ikke så meget til det.

    #6209546
    karina87
    267 Indlæg

    jeg ved jo ikke det om det gør ondt……ss
    men lesper er det der, hvor man siger ssssssssss

    #6209547
    XC
    208 Indlæg

    Min datter er ca 2 måneder nu og det generer hende ik hun rækker bare tungen ud så ok nu ved jeg hvad læsper er tak

Viser 7 indlæg - 1 til 7 (af 7 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.