Fora Debat HJÆLP +/- liste (lejlighed i 2 plan)
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5398632
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Har været ude idag og kikke på lejlighed. Vil så gerne flytte i noget større. Men kan bare ikke finde ud af, om dette er den rigtige. Så vil i ikke hjælpe. Gerne med egne erfaringer.

    Lejligheden er på 70 cm i 2 plan. Der er køkken og badeværelse i underetagen og stue, værelse og soveværelse på overertagen. Det i sig selv er lidt noget skod, for når jeg laver mad, så skal emilia være i køkkenet med mig. Hun kan ikke lige gå ind på sit værelse eller i stuen og se tv imens, hvis jeg ikke lige har tid til at gå med hende op. Og så skal hun være alene deropppe. Der er egen terasse og græsplæne. Lejligheden ligger på en gård, hvor der bor en far og mor i 40-erne og en pige på 10 ca og en dreng på 7 ca.

    + listen:
    – Det er på landet 🙂
    – Der er soveværelse, børneværelse og stue
    – Der er egen teresse og have (ejeren slår græsset 😀 )
    – Hvis jeg siger ja, vil han lave strøm ud til, så jeg kan have min fryser sat til derude. Og så skal der lavet et skur til barnevogn, klapvogn og fryser. Ved ikke hvem som betaler dette.

    – listen
    – Der er trappe. Havde været bedre hvis stue og køkken lå i underetagen og værelser ovenpå.
    – Døren åbnes direkte ind i køkkenet, så overtøj og sko skal sådan set stå i køkkenet.
    – Selve køkkenet er mindre end der hvor jeg bor nu. Altså skabsplads. Der er så plads til bord i køkkenet. Der hvor jeg bor nu er stue køkken sammen, så vi spiser sådan set i stuen.
    – Soveværelset er 250×175. Så kan lige have min seng stående. Måske jeg kan få en lille kommode derind, men ellers skal alt mit tøj være på emilias værelse ellers skal der et skab op i stuen.
    – Badeværelset er mindre end der hvor vi bor nu.
    – Der er skrå vægge ovenpå, som får det hele til at virke mindre.

    Vil jeg blive træt af det?? Hvis jeg flytter derud, bliver det for en længere periode. Altså flere år.
    Nogle som har erfaring med små lejligheder/huse i 2 plan?? Hvordan var det??

    Her er en ca tegning, så i har en fornemmelse af det hele 🙂

    I mellem køkkenskabet og hoveddøren skal opvaskemaskinen så stå. Så er der ca 70 cm til sko og tøj. Og så fik jeg tegnet “det frie plads” i køkkenet ud foran badeværelset lidt større, end det er i virkeligheden.

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.