Fora Tosserummet hvornår må jeres barn tage bus selv?
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5449180
    MonePigen
    104 Indlæg

    inspireret af en anden tråd kunne jeg godt tænke mig at høre hvornår i syntes det er iorden at jeres barn tager alm bus selv, tog osv?

    jeg oplevede nemlig igår aftes da jeg tog bussen at en dreng på omkring 6 år tog fynbussen med sin 2-3 årige lillesøster (regner jeg med det var). de stod på lige efter mig og stod først af efter mig (min rejse var på ca. 25 min) . under turen nåde pigen at bryde ud i gråd 3 gange, de to første fordi storebroderen drillede og den sidste fordi hun gik ud på gangen og da bussen så drejde fald hun. den stakkels dreng kunne self ikke selv trøste hende og hun skreg efter sin mor så var nede og samle hende op og fik hende trøstede (overvejde at køre med bussen ind til de stod af men en anden dame satte sig ved dem). Spurgte drengen hvad de skulle og han sagde de skulle over til deres mormor, sådan kom de tit derover sagde han.
    Kan godt være det bare er mig men syntes egentlig ikk en 6årige dreng skal have ansvar for sin så lille lillesøster. han er jo selv bare et barn altså? han vidste ikke rigtig hvad han skulle gøre da hun slog sig, hun ville jo ikke have ham når han lige have siddet og drillede hende som søskende jo gør.
    jeg vil ikke mene en på under 13-14 burde tage en så lang bustur med en der er under 5. jeg syntes gerne de må tage bussen selv når de er omkring 6-7 år. men hver sin mening jo :blomst:

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.