Fora Fødsel Ingen bil – hvad så når man skal på FG i en anden by??
Viser 12 indlæg - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5358329
    Jonatansmoar
    61 Indlæg

    Hejsa

    Vi kom til at snakke om for lidt siden om man må/kan ringe efter en ambulance når man skal på fødegangen, altså når fødslen er igang??

    Vi har lige solgt vores bil idag og ved ikke om vi når at få en ny inden… har kun 9, snart 8 dage tilbage til termin.

    Vi var nød til at sælge nu, da den har været til salg et stykke tid og nu var der endelig en køber som ville give de 45.000 den var til salg for… skønt.

    Jeg sagde til min kæreste at jeg ikke troede at man måtte få en ambulance, men skulle ta en taxi eller sådan…

    Nogen der ved det??

    Knus Nanna – som ønsker sig ve-støv 😀

    Nat nat tøser

    #6174555
    Anonym
    20369 Indlæg

    Måske din mand skulle skynde sig at få købt en ny bil? Måske bare en billig en til 15 – 20.000 kr.

    #6174556
    Tania
    439 Indlæg

    Hvis i har baby falck abbonnement kan i altid få en falckvogn/taxa som dækker transporten, også for dine gæster og hele familie..jeg tegnede selv et for 2 år siden, det koster 1200 ca om året..

    #6174557
    Michelle1984
    1734 Indlæg

    synes også jeg har hørt det med at man skal ligge ned , når vandet går…

    Held og lykke med det hele 🙂 Puha.. jeg ville få stress hvis det var mig der var højgravid og ingen bil havde 😆

    #6174558
    Tessamor
    299 Indlæg

    Den med falck kunne man bruge hvis strejken er stoppet.. har ik fulgt så meget med så jeg ved ikk hvis din fødsel er igang at de kommer, ellers mener jeg at der er talt noget om at i ska evt tage en taxa og sende regningen.. (kun noget jeg MENER der er blevet sagt)
    Men ellers har i ikk nogle venner/familie som kan undvære en bil nogle dage??
    Krydser fingere får I får løst tingene, så I Kan få en “behagelig” fødsel

    #6174559
    Jonatansmoar
    61 Indlæg

    Vil bare lige opdatere og sige at vi får ny bil idag, er bare SÅ lettet.. 🙂

    Og har jo stadig ikke nået at føde… hehe.

    Knus Nanna

    #6174560
    kyllerylle
    88 Indlæg

    hehe super så slipper jeg også for at få en stønner i røret 😉

    #6174561
    mijanse
    266 Indlæg

    det ku ellers godt have gået hen og vare blevet spændene

    #6174562
    misspercy
    622 Indlæg

    puha tæt på!

    #6174563
    Duske
    734 Indlæg

    Du kan sagtens få en ambulance – det har du faktisk krav på, når det drejer sig om en fødsel, da det går under akutte hændelser.

    Da jeg fik min søn, havde jeg veer med 3 min imellem fra 1. ve af, og efter 6 timer, ville de se mig på fødegangen.
    Da kom jeg ambulance, da vi ikke havde bil.

    #6174564
    csp
    188 Indlæg

    hej.
    vi er medlem af falck og kan blive hentet af ambulance, hvis vi brækker et ben eller hvis kæresten ikke er hjemme og fødslen går igang. det kan man ikke hvis man ikke er medlem, fik vi afvide, vi har os baby falck.
    fik et billigt tilbud engang hvor vi var på noget messe halløj og skal ikke betale hvis vi mangler start hjælp. vi var i et andet auto hjælp hvor vi måtte betale hvis de sku komme ud. og ja, dem kan man jo heller ikke bede om hjælp, hvis man er midt i en fødsel. så vi synes det godt kan betale sig og være medlem af dem. (når de ikke strejker)
    f.eks. de henter ikke folk med et brækket ben eller hvis man er midt i en fødsel, så skal i kontakte syghuset, også vudere de derfra om man er i stand til og tage en taxi, eller der skal komme en jm og tjekke først. eller de skal sende en ambulance.
    men vi fik afvide at det er kun der har tegnet et abonoment hos dem.
    pøj pøj med fødslen. sender noget vestøv, og håber på det bedste.. 🙂

    #6174565
    Jonatansmoar
    61 Indlæg

    @kyllerylle wrote:

    hehe super så slipper jeg også for at få en stønner i røret 😉

    Heh ja, nu skal jeg nok lade være at forskrække dig…. 😀

Viser 12 indlæg - 1 til 12 (af 12 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.