-
ForfatterIndlæg
-
16. oktober 2007 kl. 17:42 #5364782
millimetermxxs
344 IndlægHej tøser.
Min læge har ferie til på mandag, jeg er gået 6 dage over tiden med min mens og er meget nervøs for en mulig graviditet.
Jeg har snakket med en reserve læge som min rigtige læge har envsit til på hans telefonsvare, men han vare meget ubehøvlet og ville ikke hjælpe mig.
Ved i om jeg kan ringe til en anden læge end den min egen henviser til for at få hjælp??
Kan man bare vælge den læge man har lyst til, når ens egen har ferie??
Jeg vil meget gerne undersøges for at fastslå med 100% sikkerhed om jeg er me bebs eller ej.<3 Christina
16. oktober 2007 kl. 17:55 #6271357Annamor
1793 IndlægHar du prøvet at tage en test?
16. oktober 2007 kl. 17:59 #6271359HJT
399 IndlægHar du ikke prøvet at tage en test??
Det er bestemt ikke noget man skal bruge vagtlægen til, men du kan sagtens ringe til en anden læge, en den din læge henviser til på tlf.svarer..
Håber du snart får svar.
Kram Heidi
16. oktober 2007 kl. 18:03 #6271360millimetermxxs
344 IndlægJeg har testet 2 gange, sidst jeg testede var her til morgen. De var begge negative. Men den dumme mens bliver ved med at vente på sig.
Jeg har en lille mistanke til at jeg kan være gravid, er blevet gravid på p-piller før.<3 Christina
16. oktober 2007 kl. 18:35 #6271361Naddi
1071 IndlægAltså – det her er ikke det svar du vil have.
Men jeg tror faktisk ikke at du får andre end din egen læge til at tage dig seriøst lige nu, så mit bedste råd er at vente til på mandag, selv om det er skide svært, og at det ikke burde være nødvendigt!
Vagtlægen vil i hvert fald ikke tage sig af det, da der jo ikke er akut brug for lægehjælp.
Hvis det går helt galt med tålmodigheden og tankerne, så ring til en anden læge i din by, og sig at du ikke bryder dig om den læge din egen henviser til, og hør om de vil tage dig.
Jeg håber for dig at der er nogen der vil tage dig seriøst, og at du får ro i sindet.
Nadja
16. oktober 2007 kl. 18:47 #6271362betinaaarhus
770 Indlægi århus har du re til at gå til en vilken som helst anden læge hvis lægen vil tage dig. hvis din læge har ferie skal den lægen henviser dig til tage dig. du behøver ikke fortælle hvorfor før du er ved lægen.
grunden til lægen henviser er at så er der en der skal tage dig hvis det er u skulle få brug for det. der ud over så har den læge din læge henviser til mulighed for at slå dig op på skærmen det er ikke alle læger der kan det men kun de læger der arbejder sammen.
16. oktober 2007 kl. 19:08 #6271363xmigx
466 Indlægjeg tror godt du kan tage til en anden læge.. men ikke lægevagten. da det kun er til akut.
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.