Fora Graviditet vægt under graviditet
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5367081
    Mariepigen
    117 Indlæg

    har lige et spørgsmål angående vægten under graviditeten. håber i kan hjælpe mig, og mine bekymrede mor-nerver 😀
    nå men min vægt har været faldende fra jeg blev gravid. jeg er snart i 30. uge og min vægt siger -5 kg, det er ikke meget, men ligesom kurven normal stiger i en pæn bue, har min faldet, i en pæn bue, og den er vel i teotien faldet mere, for det han vokser og blod og etc. hiver jo vægten den anden vej (al det man plejer at tage på),

    nå men mit spørgsmål: tror i han får nok mad? min mave er stor og han fylder godt, han sparker hele tiden og kan mærke hovedet ligger nedaf og jeg har tit to fødder i ribenene. jeg spiser det jeg kan og så vidt muligt sundt med frugt og grønt, groft og al det man skal (der sniger sig nu også lidt mindre godt ned engang i mellem) men jeg kan ikke spise mere og min vægt falder ❓ håber bare lillemanden har det godt? er der andre der har prøvet det?

    Nå lang smøre…. men håber der er nogen der hjælpe mig 😀

    Knus Marie
    ps. skal til jordmoder på onsdag og håber jeg kan overtale hende til en vægtscanning + jeg slog maven i weekenden ind i sofaen, så vil gerne se alt er som det skal (har været til obs, hvor jeg fik kørt en strimmel der var helt fin)

    men nu tror jeg ikke der er mere 😉

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.