-
ForfatterIndlæg
-
20. januar 2008 kl. 14:46 #5369501
Trylleri
1162 IndlægHej piger 😀
Ja her kommer lige nogle spørgsmål, jeg sad bare og tænkte lidt!!(Kan jeg godt finde på 8) )
Hvilken Religion “tilhøre” i? -Og hvilke værdier finder i vigtige i denne “tro”, er i meget bevidste om hvordan i lever med jeres “tro”!!
Til de kristne mennesker, er i meget kristne, eller betragter i jer bare som kristne, fordi i lever i et samfund som er bygget op fra biblen?- Jeg tænker om det er noget i tænker meget over!!
En undersøgelse lavet af en amrikansk fosker viser at danske kristne mennesker, betragter sig selv som kristne “bare fordi”. Når vi bliver spurgt om vi tro på gud, og tænker som en kristen, er svaret typisk “Tja jeg er vel kristnen, er døbt, gift osv i kirken.. Men ved det ikke”
Det er ikke noget som mange dansker går og tænker over, og prøver at leve efter!! Men det ligger alligevel i baghovdet at “man er kristnen”Til jer med anden religion, eller folk der har konverteret-
Hvorfor konverteret i, og hvilke værdier finder i vigtige i jeres “tro”Jeg er ikke fordomsfuld over for nogle religioner vil jeg til sidst sige, er bare intresseret 😀 Og syntes religion er en form for en gåde hehe 😳
Min egen opfattelse/tro!!
Jeg er vokset op med forældre der er ateister (MEGET) De føler ikke at de har behov for at tro på noget.. Og syntes det noget pjat. Men de respektere andre, ligeså vel som de går i kirken til begravelser og andet. De er gift på rådhuset, og har navngivet min bror og jeg!
Men da tiden kom til at blive konfirmeret, ville jeg gerne døbes, følte det var en del af den danske tradition-Fordi vi grundlægende lever i et samfund bygget på biblen. Så jeg blev døbt som 15-årige.. Hvilket var ok for mine forældre, det var jo mit valg. Det vare bare svært at få hevet min far og bror med i kirken 😀
Så jeg ved ikke om jeg er “vildt” kristen, men syntes det er dejlig at have lidt af forholde sig til sommetider- Men ikke noget jeg tænker over hverdag!!Knus Stine/Trylleri
20. januar 2008 kl. 15:10 #6337716Duske
734 IndlægJeg er ateist, dvs at jeg har fravalgt religion, guder og tro.
Jeg lever bare, men mine værdier er ikke meget anderledes end de kristnes – de er jo universelle.
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.