-
ForfatterIndlæg
-
6. februar 2008 kl. 8:02 #5370279
LMC
752 IndlægJeg skal jo til jobsamtale på mandag (wee). Nå, men der er så også en personlighedstest og det har jeg aldrig prøvet i ifb. med en samtale før. Min stedfar har så en bekendt som laver de der test og han lodt mig gennemgå en sådan test i går og gav mig så svaret per telefon. Nu kommer så et udpluk af hvad han mente at kunne se om mig:
– Jeg er for dominerende
– Jeg taler for meget
– Folk opfatter mig generelt negativt
– Jeg evner ikke at lytte til andre mennesker
– Jeg er ikke en ledertype
– Jeg skal ikke regne med at “blive til noget” særligt
– Jeg er selvpromoverende
– Jeg er skræmmende
– Jeg er for selvsikker, grænsende til det arroganteGode råd:
– Jeg bør nedtone mig selv
– Jeg bør ikke tale ret meget
– Jeg bør indse hvilke type jobs jeg er egnet til
– Jeg skal øve mig i at vise interesse for andre
– Jeg skal være mere ydmygDet var meningen den her prøve-test skulle forberede mig til på mandag. Men jeg TUDBRØLEDE bare efter det svar i går. Jeg går nu meget og tænker over om jeg bare er sådan et menneske ingen i virkeligheden bryder sig om, men blot omgåes fordi de skal.
Han mente forøvrigt ikke jeg ville få jobbet på mandag….
Lidt konstruktiv kritik ønskes lige nu.
(Det skal sige han ALDRIG har mødt mig face-to-face, men udelukket konkluderer dette på baggrund af mine testsvar og mine reaktioner på de svar.)
Mvh.
En lidt smadret LMC som ikke har sovet i nat pga. det her.
6. februar 2008 kl. 23:47 #6349171Mooooor
1198 IndlægJeg opfatter dig ikke direkte negativ. Men der er nogen gange hvis du diskutere med nogen herinde, så bliver du MEGET negativ hvis du virkelig bare ikke har ret.
Og du vil helst gerne have din mening slået ordentlig igennem, også synes jeg du bliver lidt små negativ at høre på.
7. februar 2008 kl. 1:50 #6349172spender
692 IndlægJeg giver snulle fuldstændig ret- rigtig godt skrevet Snulle.
Mig bekendt er de tests designet til at finde ud af ens personlighedstræk med udgangspunkt i de positive sider- f.eks at man er beslutsom lyder bedre end dominerende, arbejder bedst i gruppe lyder bedre end uselvstændig osv. Denne mand har simpelthen et problem med kvinder der vil mere end at sige ja og amen, det er jeg altså sikker på.
Anna er et utroligt varmt og intelligent menneske der sidste år hjalp mig rigtig meget et par gange. Ved ikke engang om hun selv er klar over hvor meget det betød for mig med vores telefonsnakke, og alt det andet hun gjorde for mig. I modsætning til lægerne og sygeplejerskerne kunne jeg snakke med hende- og hold kaje det betød meget!
Desuden er der vel ikke noget galt i at have LIDT spidse albuer når man har en meget lang uddannelse og efter alt for lang tid endnu ikke et job? Det hjælper da ikke noget at man i en ansøgning indirekte skriver, ja jeg har godt nok en lang uddannelse, men hvis du kigger derovre er ham der sikkert meget bedre og meget klogere..
Søde Anna, du må altså ikke lytte til den smålige mandsperson. Sad du og udførte sådanne tests ville du da ALDRIG synke ned på det niveau og give folk sådan et negativt svar.
Og så hepper jeg på mandag!!
8. februar 2008 kl. 10:34 #6349173Snulle
1908 IndlægOg så smider jeg den lige tilbage til dig Spender, og siger, at dit indlæg også er rigtig godt skrevet.
Håber tingene ser lidt lysere ud hos dig *luftkys herfra*8. februar 2008 kl. 10:36 #6349174RLK
1859 Indlægnej har ikke opfattet dig negativt i det du skriver 😉
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.