Renovering lyder måske lidt voldsomt 😆
Men det drejer sig om at vi har fået foæret en autostol at noget familie.. Jeg har hele tiden været mod at maarver autostole da sikkerhende kan være faldet en del grundet diverse ulykke mv. Men vi har arvet den af noget tæt familie, som jeg ved IKKE har kørt galt ell.l i den, så har bestemt mig for at den skal bruges i mine forældres bil, da vi allerede har bestemt hvilken en vi selv vil ha 🙂
Stolen ser således ud:

Dette klistermærke sidder på stolens side, det fortæller at stolen er godkent ikk ?

Mærket sidder lidt løst i siderne, da limen åbenbart har sluppet lidt, men det har vel ingen betydning, så længe det bare sidder fast?
Nu er mit spørgsmål så, om man må skifte betrækket, eller om den så ikke længere er lovlig? Der sidder et mærke inde i stolen med en advarsel inde i stolen, den forsvinder jo hvis vi ombetrækker den, har det nogen betydning ?! Min svigermor er rigtig go til at sy, så det kunne da være lækkert at skifte det ret triste betræk 🙂

Og til sidst, er jeg fuldstændig uansvarlig hvis jeg lader min prinsesse sidde i denne stol når mine forælder en sjælen gang køre med hende?!
Tak for hjælpen 😀