-
ForfatterIndlæg
-
4. juli 2009 kl. 19:05 #5401287
Anonymous
51552 Indlægtror det er den uvidenhed om hvor det egentlig gør ondt, der gør mig bange. altså selvfølgelig gennem skeden når barnet blir presset ud.
men hva så med udvidelsesfacen og hvordan føles det. er det noget man kan sammenligne med noget eller er det en smerte man aldrig har følt før?
– er ,est nydgerrig efter hvordan det føles – om det spænder eller hva det gør når fødslen er sat i gang..
4. juli 2009 kl. 19:45 #7141439Anonymous
51552 Indlægsmerten er en du aldrig har mærket før og kan slet ikke beskrives med nogle ord eller sammenligninger… måske en stor fed nyrresten… det skulle også gøre nas….
det er forskelligt hvor smerten sidder, nogle siddern den i ryg,læn og ben, hvor min kun startede i underlivet med gik derefter ned i benene… jeg kan godt huske hvor bange jeg var for den smerte og ønskede faktisk et kejsersnit fordi jeg var så bange for den fødsel.. men trods alle mine komplikationer ( som langt fra sker for alle ) ville jeg ikke være oplevelsen foruden.. og har gået n del til fys for at blive genoptrænet i bækkenbunden, og ville være super ked af det hvis jeg ikke selv måtte føde næste gang.. men det mpå jeg heldigvis..
istedet for at bekymre dig om den fødsel som fyldte meget i mit hovede, så koncentrer dig om at nyde din graviditet, og glæd dig til du skal det igennem… utroligt de smerter man har, men jeg havde overskud til at kommendere mellem veerne.. hehe….
4. juli 2009 kl. 19:47 #7141440Anonymous
51552 Indlægtak skal i ha er lidt mere rolig nu.
– men har hørt at man kan “træne” sin krop til at komme igennem fødslen lidt bedre. nogle øvelser eller nogle gode råd ? 🙂
4. juli 2009 kl. 19:50 #7141441Anonymous
51552 IndlægTror mere man skal “træne” mentalt , 🙂 kroppen ved hvad man skal det er self. lettere at føde hvis man ikke tager alt for meget på… 🙂 åndedrætsøvelser er rigtig gode…
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.