-
ForfatterIndlæg
-
23. september 2009 kl. 5:52 #5406509
Anonymous
51552 IndlægHej piger..
Så var vi til møde i SF, og det gik rigtig godt synes jeg. Det var virkelig Melike’s behov der blev taget i betragtning, og hendes alder selvfølgelig!Jeg er ret sikker på hendes biologiske far gik derfra ret sur, da han jo åbenbart havde regnet med en 7-7 ordning, til trods for at han aldrig har set hende. Og vi havde knap nok fået sat os ned, før juristen påpegede at det slet ikke kunne komme på tale.
Vi aftalte så at Melike ser sin biologiske far 2 gange i ugen, de første 2-3 mdr, alt efter hvordan Melike tackler det hele, og derfor er der også lavet en aftale med DP, om at hun selvfølgelig skal sige til, hvis hun mener der er markante ændringer i Melikes adfærd.
Derefter vil det bliver hver 2 søndag fra 10-17 og hver onsdag fra afhentning i DP til kl 18. I de næste 2-3 mdr, alt efter hvilke signaler Melike sender.
Også vil det så blive til at det stadig er hver onsdag og hver lørdag fra efter Melike har sovet middagssøvn så kl. 16 ca. til søndag kl. 10.
Og ja, først til sommer vil han få hende med en helt weekend fra fredag – søndag, og stadig hver onsdag. Dog med forbehold for at det måske bliver hver 2 onsdag, hvis det bliver for meget skiften frem og tilbage for Melike.
Jeg synes det er en rigtig god ordning, der varetager Melikes behov for en stille og rolig optrapning. Kunne mærke han var lidt sur derinde, ved ikke om han havde regnet med at der gik et par mdr, også fik han da en 7-7 ordning. Men som hun sagde derinde, det skal virkelig være stille og roligt, for ellers vil Melike opleve et stort savn til manden og jeg, da vi er jo er hendes primære omsorgspersoner, og det skal der virkelig tages hensyn til.
Nu har jeg simpelthen hørt så mange skrækhistorier om SF, og er så glad for at det var Melikes behov, der blev fremhævet i dette.
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.