Min far har ikke set Noah siden han var 14 dage gammel. og det er dels min skyld. – min far rejste til thailand i 3 måneder fra November til Februar i år. – Jeg nåede aldrig at sige farvel til ham da han skulle afsted men han ringede så Juleaften. men lige da han ringede gav jeg Noah mad og kiggede ikke engang efter hvem det var, for jeg kunne jo bare ringe tilbage. – men jeg kunne jo ikke ringe til Thailand?? hov
Men han har slet ikke ladet høre fra sig siden han kom hjem, i marts fik jeg at vide at han var hjemme. men han havde ikke ringet. så vidste det ikke. han har ellers været den der har ringet flere gange om ugen, mest fordi han er fuld og ikke kan lade være. han lider af ”telefonitis” når han er fuld (alkoholiker)
men er ellers helt normal når han er ædru. fornuftig og er ikke en af dem der lugter af tis og spiser sit bræk. u se the picture.
men han har altid været en god far. og jeg har det skidt for jeg kunne jo bare tage telefonen og ringe til ham. men det er bare svært. – for jeg ved at han tror jeg vil fryse ham ude. og selvfølgelig vil jeg ikke det. men jeg har bare ventet for længe, NU vil det være akhavet at ringe. – jeg har virkelig dummet mig der. – for nu er det snart 8 måneder.
hvad havde i gjort hvis i var i mit sted, ?
Jeg vil jo rigtig gerne have at Noah har sin ”rigtige” morfar også. også ved jeg at min far føler sig alene – måske svigtet. hvilket han jo også er.
vi alle flyttede til den anden ende af landet med vores mor. så….
ååh det er svært.