Nu kan jeg se at der er flere herinde der kan byde velkommen til en hue og et bevis i løbet af den næste månedes tid, og traditionen tro skal man jo ligge i sprit i hele “studenterugen” – men hvad så med os mødre?!
Hvad gør i, hvad deltager I i, hvor går jeres grænse ?
Jeg kom til at tænke på det da jeg i diskutionen på klassen følte mig en smule ramt over kommentarer som “alle skal sku da drikke i den uge og og det er tradition, og det er respektløst at lade være ect” Temlig meget teenage-præget kommentar i øvrigt! Jeg er mor, og har hverken behov for, eller mulighed for at ligge mig i sprit på den måde. desuden vil ejg gerne kunne huske den uge – mindre detalje 😉
Personligt deltager jeg til dimmisionen og til festen om aftenen på skolen, samt vores klassefest dagen efter,men det er så også det.
bjørk bliver 2 år et par dage efter at jeg har fået huen, så vi slår tingene sammen og holder en stor sommerfest for familie og venner.