Fora Hilsen Til Alle Håb om en ny fremtid! UPD s.1
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5455226
    ClaudiaJ
    316 Indlæg

    Ja min fortid har jeg ikke gode minder og erfaringer med, og mit evige ønske var at ulykkesfuglen og alt mit kaos ville fordufte og der ville blomstre en ny og frisk fremtid op

    Er nu 25 år, og jeg ender stadig alt for tit som, det sorte får, den mærkelige, den der skal kæmpe kampe om alt og med alt og alle, de negative sider overskygger de få positive, og oven i at man så har Borderline så er alt bare ekstra kompliceret.

    Jeg går i øjeblikket med en tanke om flytning til nye græsgange, væk fra det hul jeg er født og opvokset i, væk fra alle de dømmende øjne og alle minderne om hårde kampe

    jeg vil bare gerne starte på en frisk!

    Nu er jeg kommet igennem operation, inden længe ryger bøjlen, det var step 1
    så er jeg ved at skal afslutte på psykiatrien, 4 år efter jeg fik smækket min diagnose i ansigtet og med en lille ny i armene. Et brud for mit barns far efter over 7 års lange forhold, som endte i totalt kaos og tumult, men flyttede ikke langt væk (kun 1 km) men burde vel bare ha startet et helt ny sted lang langt væk fra det hele.

    Veninder er der ikke rigtig nogle af, jo de kan måske tælles på én hånd og så vil jeg ikke engang kalde det rigtige veninder, men gå i byen, og snakke veninder, ikke nogle man tuder ud ved eller man støtter hinanden i tykd og tynd, ja er pretty much alone.. Familie, ja det er også en by i Rusland, venter bare på min mor stiller træskoene, min far gjorde det for 6 år siden, mine halvsøskende er en hel del ældre end mig og lever med deres egne problemer og i deres eget liv, de er selv stukket lidt af fra det hele.. ja alt i alt ses jeg mine 3 halvsøskende og min mor måske 1-2 gange om året..

    Jeg ønsker brændene at finde lige dét jeg er god til, lige dét jeg skal uddanne mig til, men er i kamp med mig selv, føler tiden løber fra mig, og føler ikke jeg dur til noget som helst (thanks til alle dem der har banket ind i hovedet at jeg bare er en dum snotunge der ikke duer til en skid og kommer fra en fordrukken syg mor, thanks again, kunne lidt støtte og opbakning have været for meget forlangt??)

    Kort og godt er
    -operation + bøjle snart done
    -projekt vægttab skal sættes igang i næste uge, via min aktivering, derudover skal der undersøges uddannelser og lægges økonomi, i håb om snarlig opstart på en fremtid som, ja hvad ved jeg???
    jeg skulle gerne tabe mig 16 kg, ja det er desværre ikke sket endnu oven på graviditeten hvor jeg tog 22 kg på..
    -projekt SPIS NU ORDENLIGT OG LEV SUNDT, skal sættes igang, har nu i aaalt for lang tid levet så ufattelig dårlig, spiser ikek morgemad, frokost kan da ske et par gange om mdr, og aftensmaden den ryger da ned men det er da kun fordi jeg erved at dejse om af energi mangel, det skal der laves om på !!! sådan har jeg levet i snart 2 år, det holder bare ikke!!
    -projekt udslusning i den normale verden (ja man har vel borderline og føler sig som den grimme fisk blandt alle de smukke) nu skal jeg til at leve efter alle de “regler” jeg har arbejdet med på psyk de sidste 4 år.. Et ønske om at blive medicin fri, ja den medicin jeg får er ikke god for hjertet og skulle gerne leve til jeg blev 80 så jeg kunne se min datter og måske flere børn vokse op, jeg vil være der for dem vil jeg !!

    – og så drømmen om at finde kærligheden snart (single på 4 år nu) ja jeg ønsker brændene den mand der kan slå benene væk under mig, og elske min datter og jeg højere end andet, og så self et bebs eller 2 mere, man er jo slet ikke skruk :griner:

    satser på at føre dagbog over mine meget snarlige fremskridt med min fremtid, blæs lige lidt god vind på vejen efter mig, så det hele bliver lidt lettere TAK!! 🙂


    UPD..

    Så fik jeg snakket med min sagsbehandler, starter op på mandag på noget der hedder ZBC hvor man kan få vejledning og hjælp til undersøgelser i uddannelser og man kan finde ind på sit rette spor, de guider og vejler fra alt til udd til økonomi, glæder mig tfor en gang skyld, for nu kan jeg se at der skal ske noget seriøst.. har ikke kunne tage de kurser og aktiveringer seriøst jeg har været sat på utallige gange, ung mor grupper hvor man sad og malede elelr gik en tur i skoven, og spiste frokost, eller at gå i motionscenter 2 gange om ugen, det får jeg jo ikke det store ud af, eller at skulle sidde 2 timer foran en pc og lave nada.. det er bare ikk godt nok for mig, men NU kommer der gang i tingene. skønt!!

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.