Fora Baby og Barn Af med sut og ble
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5433555
    Spinding
    14 Indlæg

    Hej piger

    Jeg håber I kan hjælpe mig..
    Min søn er 2½ år, og jeg synes ærligt talt at han er alt for afhængig af sin sut.. Jeg gemmer den for ham i løbet af dagen og det samme gør hans dagpleje, men hvis han tilfældigvis ser hans sutter eller bare kommer i tanke om dem er det umuligt at få hans tanker væk fra dem igen, hvor jeg desværre overgiver mig og giver ham sine sutter 🙁

    Nu har jeg taget valget om at jeg godt vil have at han bliver vendt helt af med dem, da jeg er ved at være træt af at se en sut i hans mund.

    Derfor håbede jeg på at der var nogle af jer som kunne give mig et råd til hvor jeg skal begynde, eller en mening om at tage hans sut fra ham??

    Desuden vil jeg også gerne have at han kunne blive ble fri.. Jeg reagere hver gang han siger han skal tisse, men med det samme vi komme ud på badeværelset vil han ikke… Jeg vil ikke tvinge ham til det, da jeg ikke vil have det til at være en dårlig oplevelse, men jeg er nu der, hvor jeg ikke aner hvad jeg skal gøre for at få ham til at tisse på potten, og derfor vil jeg også gerne spørge jer om råds til dette??
    Jeg håber I kan hjælpe mig…

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.