Fora Graviditet gravid eller ej?
Viser 5 indlæg - 1 til 5 (af 5 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5362395
    lasseminskat
    149 Indlæg

    Ja nu har vi prøvet at lave barn på højtryk. Stoppede på mine p-piller for godt to måneder siden. Jeg skulle have min mens i dag og har meget ømme brystvorter. Jeg testede i fedags pga jeg havde det underligt med bla de ømme bryster men den var negativ som jeg nok også lidt regnede med. Men nu testede jeg i dag fordi den ikke kom og den var også negativ. Kan jeg stadig være gravid men bare ikke kan teste det endnu. sidste gang jeg var gravid teste jeg første gang da jeg gik 5 dage over. Men kan jeg være gravid? Nogen der har været ude for det samme men fundet ud af senere at de var gravide men først kunne teste positiv senere i graviditeten?

    #6235204
    freyamus
    419 Indlæg

    Det er meget forskelligt fra person til person vil jeg tro. De kloge siger man ikke kan teste posetiv før man skulle have haft sin mens. Men det har jeg nu gjort 2 gange. Det kommer vel an på hvor hurtigt ens krop reagerer på at være gravid, og hvor hurtigt hele kroppen flyder med hormoner.

    Den kan sagtens være der selvom du har testet negativ samme dag som du skulle have haft din mens..
    Test igen om en uge hvis du stadig ikke har fået din mens.

    Held og lykke 😀

    #6235205
    Gro
    457 Indlæg

    jeg var gået 5 dage over tid før jeg testede positiv, så du må have lidt tålmodighed.

    håber da at den er der.

    #6235206
    Anonymous
    51552 Indlæg

    jeg gik to uger over tid før jeg testede fordi jeg før var gået to uger over tid hvor den var negativ. men denne gang var den så posetiv.

    jeg synes du skal vente nogle dage endnu og så teste igen.
    Men håber den er hjemme. 🙂

    #6235207
    tulle1979
    671 Indlæg

    Jeg var gået en uge over tid og ville teste. Testen var negativ der var ingen tvivl..

    Bare 2 dage senere var den meget svag positiv og den var god nok

Viser 5 indlæg - 1 til 5 (af 5 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.