Hej 🙂
Mit navn er Tina Tjørner, og jeg er journaliststuderende fra Center for Journalistik i Odense. Jeg er i gang med en større eksamensopgave, som handler om, at hver fjerde gravide pige mellem 15-19 år vælger at beholde barnet.
I den forbindelse vil jeg meget gerne i kontakt med en pige, som valgte at beholde barnet, da hun blev gravid som teenager. Du skal gerne have haft det lidt svært med livet som ung mor, fx pga. ikke tilstedeværende far, manglende netværk til at hjælpe med barnet, svært ved at uddanne sig og få økonomien til at løbe rundt eller lignende. Ikke, at du skal fortryde, at du blev mor eller lignende, overhovedet ikke. Du skal bare have oplevet livet som ung mor, som mere eller mindre “svært”.
Det haster ret meget, men vi kan bare tage interviewet over telefonen, så kræver det ikke det store for nogen af os 🙂 Mit nr. er 60 66 73 46. Du kan bare ringe eller skrive når som helst på døgnet. Håber du kan hjælpe 🙂
Mvh.
Tina Tjørner