Fisen har fået øjnbetændelse.. begyndte så småt i mandags… tirsdag eftermiddag snakker vi over telefonen med vagtlægen og fortæller at vi regner med det er øjnbetændelse, om ikke der er noget vi kan så uden at skulle hele vejen ind med hende efter kl 18… fik så en recept på noget: en gang ihvert øje 2 gange om dagen.. fino..
Nu har vi så kørt med den siden tirsdag aften.. og der er bare ingen bedring at se.. hun producerer stadig gult snask inde omkring øjet – og har vist endda fået smittet mig (ja ja man ska ik sige jeg ikke kommer mit barn ved :P)
Men blir det bare ved i uendeligheder når hun (og jeg for den sagsskyld) samtidig er forkølet?…
Er der ANYTHING vi kan gøre ud over at tørre øjnene af med en våd ren vatrondel (en ny til hvert øje) – og samme bare med kamillethe på
Jeg er ikke i behandling, for kan ikke finde ud af om jeg bare har flyttet min forkølelse derop eller hva pokker (sys ikke mit er så slemt)