-
ForfatterIndlæg
-
14. april 2010 kl. 7:44 #5417148
majken1978
13 IndlægMit navn er Majken og jeg er 31 år gammel. Jeg bor i Helsingør sammen med min mand Nicolai som jeg har været sammen med i 8 år og gift med de 5½ år. Vi har 3 katte hvor af 2 er norske skovkatte.
Sammen har vi Natasja fra dec 2004, vores engledatter Lærke fra aug 2007 og Freja fra nov 2008.
Til daglig arb jeg som vikar på ATP i Hillerød hvor jeg har været siden 19 jan 2010 og indtil videre skal jeg være her til 1 juni 2010, forhåbenlig længere.
Jeg elsker i min fritid at ride, men har desværre ikke haft så meget tid til det, men håber det kan lade sig gøre at begynde inden for nær fremtid igen. Jeg læser mange bøger, laver en gang imellem scrap men der går lang tid imellem.Lidt om mine børn:
Natasja er født 9 dec 2004. Hun er blevet til ved hjælp af insiminering da jeg har PCO. Det lykkes ved 3 forsøg.
Hun blev født 3 uger over termin ved igangsættelse. Fødslen tog 2 døgn og hun endte med at blive taget med cup. Hun trak ikke vejret og måtte ventileres i 5 min før hun selv begyndte at trække vejret.
Da hun er 12 timer gammel finder man ud af hun har en hjerneblødning og vi overflyttes til Riget hvor hun 1 døgn gammel opereres for hjerneblødning.
Hun kom godt ud af operationen men 5 mdr gammel finder man ud af at en bivirkning er opstået nemlig vand i hovedet og hun opereres igen hvor hun får indlagt en shunt.
Natasja er i dag 5½ år gammel og har ingen mén af nogle af sine operationer, hun er tværdigmod lidt længere fremme. Hun har stadig sin shunt og skal formentlig have den altid. Vi går til kontrol en gang om året på Riget.Lærke er født 12 aug 2007. Ved gennemscanningen er hun meget mindre end skal være og jeg er i forløbet blevet sat helt op til 3 uger tilbage. MAn beslutter at tage en fostervandsprøve og denne får vi svar på 3 uger efter som fortæller at vores lille pige har en kromosomfejl der hedder triploidia 69xxx dvs 3 af alle kromosomer og hun er ikke levedygtig.
Vi skal derfor afslutte graviditeten i 26 uge. Fødslen tager 2 døgn men hun er så fin og smuk da hun fødes. Hun er dødfødt ved fødslen.
Hun bliver begravet ugen efter hvor nær familie og venner er med på hendes sidste rejse.Freja er født 17 nov 2008 ved planlagt kejsersnit 14 dage før tid. I graviditeten fik jeg konstateret antistoffer og man holdt derfor øje med mig og fosteret med blodprøve hver 4 uge som senere blev til hver 2 uge.
Fødslen gik fint og der var ingen komplikationer. Hun er i dag 1½ år.
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.