Jeg har det sidste stykke tid lagt mærke til at man herinde snakker jerntilskud under graviditet og at det skal tage fra uge 20.
Dette er altså netop blevet lavet op.
Sundhedsstyrelsen anbefaler gravide at starte på jern allerede fra uge 10. Dvs at det i dag anbefales at man starter 10 uger tidligere end før.
Den anbefalet dosis er 40-50 mg.
Man kan læse om anbefalingen i pijecen “Sunde vaner” udgivet af Sundhedsstyrrelsen. Pijecen kan findes på sundhedsstyrrelsens hjemmeside eller linket her: http://www.denbedstestart.dk/_/media/Files/Sunde_vaner_5%2008.pdf
En nøjagtig beskrivelse af hvornår man skal starte og hvilken mængde man skal tage, kan man læse om på side 8 og 9.
Håber i kan bruge info. Kontakt evt jeres læge eller jordmoder igen hvis i har fået noget andet at vide.