-
ForfatterIndlæg
-
5. februar 2012 kl. 13:59 #5448961
Hjertepigen
106 IndlægVores lille dreng som nu er en måned er begyndt at være urolig først på aftenen.. Meget urolig faktisk.. Om dagen sover han rigtig fint og også om natten, men der ved en 18tiden om aftenen bliver han urolig. Det er ikke fordi han ikke er træt, for det er tydeligt at han er ekstremt træt, men han kan eller vil bare ikke falde i søvn? Lige siden fødslen har han sovet en god lur om formiddagen og om eftermiddagen, en først på aftenen og så stort set hele natten.. Men de sidste dage har det ændret sig..
Har en eller anden formodning om, at han er overtræt.. Sådan virker det.. Rigtig pyldret, og intet virker.. Ikke hysterisk og han græder ikke uafbrudt, bare sådan rigtig pyldret, uanset om han sidder eller ligger ved os, i liften eller kravlegården.. Det ender dog altid med, at der hvor han falder i søvn i den sidste ende, er i liften..
Kan det være, at han bliver overstimuleret i løbet af dagen? Eller kan det slet ikke lade sig gøre? Tænker bare, at hvis han gør det, må han vel blive rigtig overtræt og pyldret der når vi når til aftensmad.. Men så undrer det mig bare at natten ikke er et problem? Der sover han rigtig fint og vågner bare en enkelt gang eller to for at spise..
Er der andre som har haft børn på den alder, som pludselig bliver meget urolige først på aftenen? Eller nogen som har en ide om hvad det kan skyldes?
Han virker ikke til at have ondt, skal det lige siges. Han har døjet rigtig meget med maven, så den gråd kender vi.. Bare rigtig urolig, vender og drejer sig hele tiden og græder men sover ikke, på trods af at øjnene næsten ikke kan holdes åbne..??? 🙁
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.