-
ForfatterIndlæg
-
23. marts 2007 kl. 11:41 #5351784
LMC
752 IndlægJeg er så gal jeg tror der snart springer en sikring inde i mit hoved!!!! Jeg er RASENDE for at sige det ligeud.
Baggrundshistorie:
Dp´en ringer ved 14 tiden tirsdag og siger Louise har ondt i ørene. Vi bliver enige om at jeg skal hente dem alle 3 kl. 15.15 for så var de alle vågne. Jeg henter dem, kører til min mor og får Louise med til vagtlægen. Meget mod sin vilje får man fri fra sin aftenvagt og kommer op til min mor og hjælper herhjemme med en storskrigende Louise.
Onsdag: onsdag morgen er Louise glad og frisk så hun kommer i legestue sammen med de andre. Over middag ringer min dp`er igen. Den er gal med ørene igen. Jeg henter dem alle 3. Jeg bliver hjemme onsdag aften selvom jeg skulle have været til aerobic og øve det vi skal vise til opvisning på søndag.
Torsdag: nu gider jeg ikke det rod mere så jeg holder Louise hjemme hele dagen. Jeg sku alligevel ingenting da jeg venter på rettelser fra min vejleder. Får ikke lavet en skid herhjemme for tøsen hænger på mig hele dagen. Lige ind til far kommer hjem….biiiiiiiiiiiiing så er hun frisk som en havørn og leger med både far og MIchelle og Nicole.
Fredag: Louise er frisk til morgen så jeg synes hun skal i dp. Da jeg afleverer hende giver hun sig til at skrige – det gør hun også da jeg kører. Vi aftaler at jeg skal hente de 3 tvillingebarnevogne i morgen hos dp`en da pigerne skal i gæstedagpleje fra på mandag. Så kører jeg omkring købmanden efter varer – da jeg kommer hjem ringer jeg til dp for at høre hvordan Louise har det. HUn skriger stadig. Så siger dp`en: “Ja jeg synes jo du skal hente hende af hensyn til Michelle og Nicole som gerne vil være her og ud på tur”. Jeg ringer til manden på job for at høre hvor tidligt han går. Så siger jeg det sgu da er træls det nu er 4 dag i denne uge jeg må smide alt. Svaret: “Skal jeg sige mit job op?? Du må også tage lidt hensyn til mit arbejde” er mandens tumpede svar.
Jeg henter Louise og hun fejler intet hun vil bare ikke være i dagplejen. Jeg fik mine rettelser sent i aftes og havde jeg nu ikke haft hende hjemme så havde jeg været færdig med speciale idag. Jeg sku også lige købe en gave til min aerobic træner (der kom Louise med) men skal så også lige pakke bilen da ungerne skal til mormor og bedstefar hele weekenden + jeg skal pakke til gæstedagpleje mandag og ringe til hende gæstedimsen og høre hende med hvordan og hvorledes.
Jeg er SÅ GAL. Det er åbenbart kun mig som skal tage hensyn til dp`en, MIchelle og Nicole og far og hans forbandede job. Men hvem tager hensyn til MIG!!! Hvem tager hensyn til at jeg skal aflevere speciale mandag om en uge??? Hvem tager hensyn til at mine planer ryger i vasken hver evig eneste dag. At jeg har kronisk dårlig samvittighed og føler mig klemt som en lus. INGEN! Ingen tænker over at jeg bare er så træt af at jeg skal redde tingene hver eneste gang.
Jeg er så gal jeg kunne tude!! Igen står mit arbejde stille og igen når jeg ingenting fordi ungen vil hænge mig hele dagen og igen er det bare mig som skal tage hensyn til alle andre.
LMC som koger!
23. marts 2007 kl. 11:53 #6070519Vinterbarn
1442 IndlægTroede du havde slettet din bruger/spærret din IP adresse herind til?!
23. marts 2007 kl. 11:57 #6070523pernille85
181 Indlægkan godt følge din irritation, og dog hvis du går hjemme de dage her alligevl, havde jeg også blevet lidt sur og være blevet ringet op på arbejde for at høre hvornår man kom hjem
dine mange andre indlæg har handlet om jeres dårlige økonomi, så kan man da kun være taknemmelig over han rabejder det ekstra.og hvorfor blir folk ved med at sige farvel herind eog så alligevel dukker op?
skudde til og blive ved med og finde ud af.23. marts 2007 kl. 11:58 #6070524Shanti
54 Indlæg@Gravid20år2006 wrote:
Troede du havde slettet din bruger/spærret din IP adresse herind til?!
det kan du se hun ikke har sålad det dog ligge du kan se pigen ikke har det godt i forvejen så spark ikke når hun ligger ned….!!!!!!!!
23. marts 2007 kl. 12:00 #6070527Vinterbarn
1442 Indlæg@Shanti wrote:
@Gravid20år2006 wrote:
Troede du havde slettet din bruger/spærret din IP adresse herind til?!
det kan du se hun ikke har sålad det dog ligge du kan se pigen ikke har det godt i forvejen så spark ikke når hun ligger ned….!!!!!!!!
Det gør jeg bestemt heller ik jeg spørg bare 😉 og det har man vel lov til i dette frie forum ….
23. marts 2007 kl. 12:01 #6070528Beauty
1498 IndlægDu får lige et stort kram herfra 🙂
Ved ikke hvad jeg mere skal sige… Nu har jeg godt nok kun et barn og er alene med ham… Men hans far mener heller ikke han lige kan tage fri og tage ham en dag når han er syg… Har osse været meget stresset for tiden og tog mig endelig sammen til at spørge ham om hjælp, men fik bare smidt i hovedet at han arbejdede 12-13 timer om dagen… Han er selvstændig så han bestemmer selv hvor mange timer an vil arbejde.. Han har bare en dato det skal være færdigt til… Kunne ha eksploderet!
23. marts 2007 kl. 12:02 #6070529Shanti
54 Indlægmen hvorfor spørger du ??? nu er hun her og har brug for hjælp og ikke brug for at blive stillet til regnskab lad det dog ligge og svar på hendes spørgsmål eller spørg hende privat i stedet bare et råd
23. marts 2007 kl. 12:03 #6070530LMC
752 Indlæg@pernille85 wrote:
kan godt følge din irritation, og dog hvis du går hjemme de dage her alligevl, havde jeg også blevet lidt sur og være blevet ringet op på arbejde for at høre hvornår man kom hjem
dine mange andre indlæg har handlet om jeres dårlige økonomi, så kan man da kun være taknemmelig over han rabejder det ekstra.og hvorfor blir folk ved med at sige farvel herind eog så alligevel dukker op?
skudde til og blive ved med og finde ud af.Jeg går ikke bare hjemme. Jeg skriver speciale fra 8 morgen til 22 aften. Jeg får min sidste SU d. 1/4. og jeg SKAL alfevere mit speciale d. 2/4 ellers dumper jeg og skal skrive 75 siders arbejde om. D. 1/5 får jeg ingen su…ingenting. Jeg kan kun få penge gennem fagforeningen/A-kassen forudsat jeg er færdig. Ergo..jeg SKAL være færdig ellers gå vi på røven. Det holder ikke i retten at han skal blive på job for hvis ikek jeg bliver færdig så ser tingene endnu værre ud. Alt jeg beder om er ro frem til d. 2/4 men næææææææh nej….ikke på hvilkår det kan lade sig gøre.
Shanti: jeg beder ham ellers aldrig om noget…men den her ene gang hvor jeg så afslutter 8 års studier…og det her er hjælpen. Jeg er så ked af det. Og skuffet over han slet ikke kan se det.
23. marts 2007 kl. 12:06 #6070532LMC
752 IndlægP.s. han arbejder ikke ekstra. Han passer sine alm. timer men mener åbenbart at EN barnets første sygedag på 2 1/2 år er alt han kan tilbude mig. Hvad vil han gøre når jeg får job?? Skal jeg bare blive fyrret gang på gang fordi 4 og ud af ugens fem arbejdsdage der er det mig som må slippe alt?? Ingen arbejdgiver vil jo stå model til den slags. Jeg er pt. min egen arbejdsgiver og derfor må jeg også slå bremsen i. Bliver jeg ikke færdig med speciale nu så hedder det 6 måneder uden SU og uden at være berretiget til kontanthjælp og deslige og så skal jeg skrive speciale om. Tror du lige det er smart?
23. marts 2007 kl. 12:10 #6070533pernille85
181 Indlægjeg kan virkelig godt se det er noget surt noget ingen tvivl om det. især med tre børn.
jeg forsøgte selv og læse videre her for noget tid siden, og da jeg fik lidt ekstra tid hjemme og havde det mindre i udbetaling, så var det bare mig der overtog. og der jo nok hvordan man er vokset op og opdraget. hvordan er din mand opdraget?
min kærste arbejde 10-15 timer i døgnet for at det skal hænge sammen, og jeg måtte så sige farvel til studierne, fordi jeg ikke sætter mig selv, men min familie. og skal jeg tage det ekstra slæb gr jeg det, fordi jeg vedahn hver nogle penge hjem som vi ikke kunne klare os uden.
men som sagt, vi har kun et barn, ikke tre. men prøv og kig på din mands forældre hvordan de har levet med roller og sådan. smitter desværre ofte af.
23. marts 2007 kl. 12:13 #6070535LMC
752 Indlæg@pernille85 wrote:
jeg kan virkelig godt se det er noget surt noget ingen tvivl om det. især med tre børn.
jeg forsøgte selv og læse videre her for noget tid siden, og da jeg fik lidt ekstra tid hjemme og havde det mindre i udbetaling, så var det bare mig der overtog. og der jo nok hvordan man er vokset op og opdraget. hvordan er din mand opdraget?
min kærste arbejde 10-15 timer i døgnet for at det skal hænge sammen, og jeg måtte så sige farvel til studierne, fordi jeg ikke sætter mig selv, men min familie. og skal jeg tage det ekstra slæb gr jeg det, fordi jeg vedahn hver nogle penge hjem som vi ikke kunne klare os uden.
men som sagt, vi har kun et barn, ikke tre. men prøv og kig på din mands forældre hvordan de har levet med roller og sådan. smitter desværre ofte af.
Ved du hvad….1 lille uge før jeg skal aflevere min sidste opgave..der smider jeg ikke noget fra mig! Og pt. arbejder han kun det han skal og meget lidt ekstra. Heldigvis.
Min mands far er hans adoptiv far som han fik da han var 6 år gammel. MIn svigerfar har aldrig prøvet at have helt små børn. Så dem kan man ikke kigge på. Min mand var 5 år da hans far kom ind i billedet.
23. marts 2007 kl. 12:16 #6070536pernille85
181 IndlægNå okay, mange gange kan man jo se sin mand i hans forældre.
og tror bare vi er forskellige dig og mig. for jo, hvis min søn var syg ville jeg smide alt hva jeg har i hænderne, ville ikke tøve et sekund. og det har ikke noget at gøre med at min mand ikke vil, men det gør jeg rent automatisk.23. marts 2007 kl. 12:19 #6070537victorsmor
235 Indlægdet er ikke rimeligt at dit job ikke er mere vigtig for ham. og hvis i ikke har gjort det synes jeg at i bør tage en snak om, hvordan tingene skal prioriteres. mht til jeres job og din fremtid på det “rigtige” arbejdsmarked.
for det er jo ganske rigtig som du siger , du kan jo ik passe et job , hvis du skal tage alt slæbet med børnenes sygedage osv… 1 barn kan give mange sygedage , så tre må jo give endnu flere
og det er klart at i må deles om at tage dem.
du har brugt super lang til på en stor uddannelse, så det må jo også være i jeres begges interesse at du kommer ud og får brugt den, samt afsluttet på den bedste måde…
ps tillykke med at du snart er færdig 🙂 – super godt gået med tre små børn
23. marts 2007 kl. 12:20 #6070538LMC
752 Indlæg@pernille85 wrote:
Nå okay, mange gange kan man jo se sin mand i hans forældre.
og tror bare vi er forskellige dig og mig. for jo, hvis min søn var syg ville jeg smide alt hva jeg har i hænderne, ville ikke tøve et sekund. og det har ikke noget at gøre med at min mand ikke vil, men det gør jeg rent automatisk.Ja det gjorde jeg også lige 5 uger i træk fra slut jan til slut feb hvor mit speciale faktisk lå bom stille. Men helt ærligt. Alt jeg beder om er denne ene gang hvor det er SÅ skide vigtigt i mit liv!!! Nu bliver jeg færdig uddannet og den ene sølle gang skal jeg så OGSÅ smide tingene fra mig igen. Jeg springer gerne for mine børn men 1) Louise er ikke syg. Hun vil bare ikke være i dagplejen og skreg som en gal hvilket min dp`er ikke gad med henvisning til at det var synd for mine andre piger! 2) jeg har ikke lavet andet det sidste stykke tid end at til sidesætte mig liv. Jeg VIL have min uddannelse færdig NU. Det har taget mig 3 år at når her til og så skal det alligevel saboteres på målstregen. Bliver jeg ikke færdig så kan jeg ikke få et job = vi vil stadig sidde dårlig i det økonomisk.
23. marts 2007 kl. 12:24 #6070539victorsmor
235 Indlæg@pernille85 wrote:
Nå okay, mange gange kan man jo se sin mand i hans forældre.
og tror bare vi er forskellige dig og mig. for jo, hvis min søn var syg ville jeg smide alt hva jeg har i hænderne, ville ikke tøve et sekund. og det har ikke noget at gøre med at min mand ikke vil, men det gør jeg rent automatisk.jeg er sikker på at lmc også gerne ofre rigitg meget for sine små piger. men man må deles om tingene.
det er da dejligt at du ofre alt for din familie, men det er vel heller ikke fair at forvente at lmc skal opgive en uddannelse der har taget 8 år, så kort tid fra at være færdig …
men det er måske ikke sådan, at du mener, det du skriver
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.