Fora Graviditet Mand med ved 1. lægebesøg?
Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 32 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5353899
    Valdemarsmor
    1003 Indlæg

    Hejsa tøser.

    Som overskriften siger, lyder mit spørgsmål:
    Havde i jeres mand/kæreste med ved det første lægebesøg (mener den hvor man får lavet vandrejournal + div.)
    Kom bare lige til at tænke på det..
    Det er vel også meget relevant for ham hvad der sker når man er gravid.. (Tror virkelig ikke min mand har styr på en skid omkring graviditet, er self heller ikke gravid men alligevel..)

    April hilsner fra Maibrit (på en dejlig solskinsdag hvor de havde lovet regn:O)

    #6105008
    1012lmp
    1851 Indlæg


    Jeg havde Ronni med både ved Sebastian og denne gang…!!!!

    Han vil gerne være med til det hele….!
    Og ville gerne have han var der til at holde mig i hånden under GU for HADER det…he he
    Og det har nu heller ikke været noget problem…*S*

    #6105009
    Triplemom
    1111 Indlæg

    min mand var ,
    os fordi man jo skal have lavet en gyn’ undersøgelse .
    Så for mig var det en støtte .

    #6105011
    os2007
    253 Indlæg

    Jeg tog selv til 1 lægebesøg, synes det er lidt ligegyldigt om han er med el ej der 😛 der sker alligevel intet spændende.. Men Claus ville uden tvivl da gerne med hvis jeg ville ha det! Scanningen har han været med til- det er jo også større 😀

    #6105012
    Anonymous
    51552 Indlæg

    ham her hjemme var med.. vi udfyldte papirne sammen og han fik et indblik i hvad der videre skulle ske.. *S*

    #6105013
    TeddyPigen
    1394 Indlæg

    Ja, Lars var med lige fra første gang, og til den dag jeg fik lavet PKS… Han skulle nødig gå glip af bare et sekund omkring hans lille baby, som han altid sagde…

    #6105014
    sabina_soerensen
    360 Indlæg

    Det var han ved Oliver, men var fordi han ikke havde arbejde da vi lige var flyttet her til.

    Denne gang skal han ikke med, for han kan ikke få fri fra arbejde og det syntes jeg egentlig er okay! Han var dog med til gu.

    S.

    #6105015
    babe
    20 Indlæg

    min kæreste var ikke med til mit 1 lægebesøg. han kunne ikke få fri fra arbejde og skulle til teori om eftermiddagen. og når han bor og arbejder helt inde i kbh var det svært at nå at komme med mig til lægen.
    ret surt for ville da gerne have haft ham med. glemte nok over halvdelen af de spørgsmål jeg havde i tankerne fordi der skete så meget.

    #6105016
    JP84
    1127 Indlæg

    Han var ikke med til første lægebesøg, da han ikke kunne få fri.

    #6105017
    EMB
    325 Indlæg

    Jeg vidste ikk man måtte tage kæresten/manden med, så nej, min kæreste var ikke med, men han blev vildt skuffet da han hørte at han godt måtte være kommet med… Lidt synd.. Ville gerne ha haft ham med, for havde kvalme og har det ikk så godt med de GU’er heller… Så hans tilstedeværelse havde måske slappet mig lidt af….
    Ellers har han været med til alle 5 scanninger jeg har været til indtil videre.. Det er også dejligt.. 1. tid hos jordemoderen kan han ikke nå med til da han har fået nyt job og allerede har bedt om en del fridage.. Så der tager jeg selv hen.. Der sku jo heller ikk ske så meget første gang.. (Med mindre de lægger 1.+2. sammen da jeg er så langt henne inden de har fået fingeren ud til at gi mig det første besøg…grr…)

    #6105018
    Lxxkke85
    169 Indlæg

    Min kæreste var med til første lægebesøg. Han ville gerne og følte at det “virkeliggjorde” det for ham. Han har/skal med til de to første jordemoderbesøg også. Og regner ikke med flere. Men han vil erne med til alle scanningerne 🙂

    #6105019
    Vatten
    362 Indlæg

    Jeg har ingen kæreste, men jeg havde en veninde med, der også var med til scanninger. Viile have en med. jeg kunne dele det med og snakke med bagefter.

    #6105020
    annaegeberg
    2023 Indlæg

    Hejsa.. Jeg havde min mand med til alt.. Alle undersøgelser ved læge, på sygehuset og ved jdm 🙂 Han nød det – det er helt sikkert 🙂

    #6105021
    MissMama
    1021 Indlæg

    Her har manden også været med til alt.. Det gør det hele lidt mere virkeligt for ham 😀

    Jeg synes også, at det er dejligt at have ham med, især ved 1. lægebesøg, hvor jeg fik lavet min første GU nogensinde.. Havde frygtet den SÅÅÅ meget!! 😕 Men det var jo ikke så slemt 😉

    #6105022
    Stinamusen
    75 Indlæg

    Min kæreste har været med til ALLE mine lægebesøg, har selv sagt til ham, at han ikke behøver men han vil meget gerne og det gener mig ikke er bare glad for at han også vil være med i vhad der forgår omking den bette

Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 32 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.