Fora Familieliv kamphunde
Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 62 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5354319
    Anna79
    11 Indlæg

    Efter LANG TID had mod disse såkaldte kamphunde synes jeg i skal kigge påå dette her klip

    Vi med muskelhunde er rigtig kede af at der er så meget had mod dem

    MEn ta et kig og skriv jeres mening

    http://www.sbt-dina.com/muskelhunden.html

    #6112120
    ks83
    1564 Indlæg

    Den dag startindlægget blev postet, kom afsenderen til at poste det 3 gange og der er folk der har svaret i alle tre.

    ks83

    #6112121
    Madina20
    41 Indlæg

    Nåååh det var en sød video 😀
    Hvor var debare søde de hunde..
    Det er helt rigtigt, med den rigtigt ejer kan alle hunde bli dejlige hunde 🙂
    Men må da indrømme at når jeg er ude at gå med mine små Chihuahua´er og der kommer en fyr med en muskelhund, blir jeg da lidt bange, for man ved jo ikke hvordan han har opdraget den:)

    #6112122
    Anonym
    20369 Indlæg

    http://ekstrabladet.dk/112/article292559.ece

    værsgo taget fra ekstra bladet idag, de er sku uhyggelige de kræ..

    #6112123
    birgitte82
    1132 Indlæg

    @kristinaoglucas wrote:

    http://ekstrabladet.dk/112/article292559.ece

    værsgo taget fra ekstra bladet idag, de er sku uhyggelige de kræ..

    sygt 😯

    #6112124
    Zarina79
    507 Indlæg

    Det HAR meget at sige HVEM, der ejer disse hunde … men man må ikke glemme, at racen har nogle gener, der måske også kan træde i karakter! Jeg ville ikke stole på dem 100% sammen med børn … men alle hunde reagerer jo, hvis de bliver provokeret, så børn bør slet ikke være alene med hunde!

    Jeg elsker hunde, men har også respekt for dem … jeg er blevet bidt af en sindsyg, lille, ruhåret gravhund, så jeg stoler fx ikke på de små hunde! Er tilgengæld vokset op med store Golden Retrivere og ELSKER de hunde! 😀

    #6112125
    Snulle
    1908 Indlæg

    Jeg synes kamphunde burde forbydes – de er ækle og dødsens farlige. Forstår ikke man kan elske en dræber…

    #6112126
    STINNAxNOAH
    164 Indlæg

    jeg må indrømme, at jeg sys det er helt fair at folk har kamphunde, hvis det er det de brænder for, bare de kan finde ud af at opdrage dem ordenligt..

    men når jeg ser sådan en 16 årige pige, der bor alene og har en kamphund, kan jeg godt blive en smule irriterede, og tænke hvorfor har hun sådan en hund? “fordi hun vil være sej?”

    min moster har en rottweiler, og den er super sød, den er vokset om med 4 piger, den har skam aldrig gjort en flue for træd!

    inden jeg flyttede i min nye lejlighed, “da jeg boede i indre kbh” havde mig og min søster en pittbull blandet amrikansk bulldog, Gino hedder den. det er bare så søød, iiiih jeg savner den hund så forfærdelig meget..
    han var mit et og alt 😀

    så det er ikke alle kamphunde, der er farlige!

    #6112127
    Flohr
    76 Indlæg

    Vi har selv en “Såkaldt kamphund” (hvis det er det i syns de skal kaldes) HAn er nået af det rareste og vi har haft to indtil for nygelig hvor vores tæve fik så dårlige hofter vi valgte at lade hende få fred,,

    – (hvordan sætter man billeder ind?) så kan i se ham:D

    #6112128
    Flohr
    76 Indlæg

    http://hundegalleri.dk/html/gal_visbil.asp?ID=18093

    DEt er vores dejlig rare Canis…

    #6112129
    Anonym
    20369 Indlæg

    Det er meget muligt nogle er søde og rare, men aldrig i mit liv om jeg ville sætte min søn sammen med sådan en hund Ufff.

    #6112130
    Flohr
    76 Indlæg

    @kristinaoglucas wrote:

    http://ekstrabladet.dk/112/article292559.ece

    værsgo taget fra ekstra bladet idag, de er sku uhyggelige de kræ..

    Det kan godt være dette er sket, men kommer der nogle sinde op i medierne om Schæffer og labradore når de bider – Nej der gør der ikke?! Der har sikkert langt en grund bag dette bid, som pigen ikke vil fortælle men det siger familien intet om…

    #6112131
    Anonym
    20369 Indlæg

    @Flohr wrote:

    @kristinaoglucas wrote:

    http://ekstrabladet.dk/112/article292559.ece

    værsgo taget fra ekstra bladet idag, de er sku uhyggelige de kræ..

    Det kan godt være dette er sket, men kommer der nogle sinde op i medierne om Schæffer og labradore når de bider – Nej der gør der ikke?! Der har sikkert langt en grund bag dette bid, som pigen ikke vil fortælle men det siger familien intet om…

    Nu var du jo højest sandsynlig ikke til stede da det der skete, så det ved du jo ikke nogt om 🙄

    #6112132
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Ja “kamphunde” er farligere end “alm” racer.
    MEN det er pga deres Kæbetryk er MEGET større end en labrador eller gravhund.
    De har et enormt kæbetryk og kan knuse med stor kraft.

    Dog er det mest farlige oftest ejeren der har hunden som en potens forlænger.
    For du kan gøre en gravhund til den “dræber” næsten lige så nemt som en “kamphund”.
    Dog ligger der også en del i generne ved de såkaldte kamphunde og dette giver tit en stakket frist. Altså at den mest rolige hund kan det slå klik for og det SIGES at være noget de har indavlet til…. hundene er beregnet til kamp. Lige som en border collie er avlet til at passe på flokken og har nogle ting der kommer frem på trods af de aldrig er brugt som hyrde hunde.

    I min verden er det oftest ejeren der gør hunden farlig!!!
    De eneste hunde der har bidt mig er vores egen gravhund da jeg var barn og en labrador hos en fra klassen. Den dag i dag har vi en lækker bamse af en labrador tæve*S*

    #6112133
    Flohr
    76 Indlæg

    Nje det kan godt være jeg ikke ved nået om det,, men der ligger næsten altid en grund bag – så er det lige meget om jeg var tilstæde eller ej

Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 62 i alt)

Emnet 'kamphunde' er lukket for nye svar.