Fora Hilsen Til Alle I’m back,, (langt)
Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5356205
    JeanOxholm
    416 Indlæg

    så er jeg her igen,, har haft en pause oga nogle personlige årsager, og som nogle enkelte herinde absolut kun gjorde være,, tusinde tak til dem,,,, så havde ingen lyst at være her,, troede ungmor var til støtte,, ikk det modsatte,, men har fået snakket om det,, og det er deres problem..

    når men lidt om hvad der sker her,,,
    jeg er stadig gravid,, og det ser rigtig godt ud,, har været i scanning 3 gange nu,, og der er kun en derinde,, skønt,.
    Er startet med at skal stikke mig selv to gange i ugen med pregnyl,,, det går rigtigt godt,,, det var lettere end jeg troede..
    Idag skal vi til lægen og starte vandrejournal,,, og Lærke skal vejes og kontroleres,, da hun døjer meget med sin vægt, og sin mave,, hun kan ikk komme af med sin afførring uden hun græder rigtig meget, ofte så sprækker hun når det er,, fordi det er så hårdt,, hun spiser minimalt,, (2 spsk morgen – middag – aften og det er max, evt en kiks, lidt frugt i løbet af dagen) hun får 4-5 x MME, (lægens anbefalding) 200 ml vand eller andet væske, så det er jo underligt hun får så hård mave,, Da jeg ammede tog hun meget på, og da jeg stoppede med at amme, da stoppede hun med at vokse,..
    Igår valgte jeg-vi at lærke skulle flytte i sit eget værelse,, og hun sov der for første gang i nat,, men nøj hvor hun vågende mange gange,,, men det er nok bare de første par dage,,,
    Min graviditet går godt,, maven vokser,, underligt,, for de andre gange har jeg været over 20 uger henne før man kan se det,, og denne gang kunne man se det med det samme,, kvalmen er der oz denne gange,, rigtig meget endda,, men det går over igen..

    det var lidt fra her,,, tak fordi i gad læse med…
    God fredag til jer derude,,,
    knuz

    #6142483
    Annamor
    1793 Indlæg

    Velkommen tilbage og tillykke med din lille bebs i maven 😀

    Nu ved jeg ikke hvad der er sket, men det lyder ikke rart 🙁

    Min ældste søn havde også frygtelig hård mave, på trods af en masse amning og den rigtige kost.
    Mener det fortsatte til han var 2 år, og så gik det over af sig selv.
    Han var ellers til allergolog og speciallæge som dog ikke fandt noget usædvanligt.

    Har du fået hende testet for allergi? Det kan godt give forstoppelse/diarré.

    Knus

Viser 2 indlæg - 1 til 2 (af 2 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.