Jeg er færdig med mine eksamener om 2 uger og skal så ½ år i praktik. Eller det håber jeg da at jeg kommer!
Den første praktikplads, som skolen tildelte, sagde nej. De skal efter kommunesammenlægningen betale studerende ud af deres vikar budget og det var der ikke råd til.
Nummer to praktikplads, som jeg fik tildelt, har så lige i dag sagt nej, af samme grund!
Der er ikke flere steder i nærheden, så må bare krydse fingre for at jeg kan få en praktik plads et sted, hvor jeg stadig kan nå at hente og bringe Lærke. Ellers er jeg jo på røven!
Jeg har taget en indtil videre 3 årig lang uddannelse og kan ikke tage det sidste ½ år, fordi de dumme kommunesammenlægninger kommer i vejen! Jeg har seriøst kæmpet og tudet mig igennem de her eksamener de sidste 6 mdr, netop for at få det overstået.
Så udsigterne til måske at måtte tage endnu en omgang barsel er nedslående. Ikke fordi jeg ikke vil gå hjemme ved Lærke, for det vil jeg da klart ELSKE, men fordi jeg er så kort fra målstregen uddannelsesmæssigt.
Det blev lidt langt, men måtte bare af med frustrationen!
Hilsen Mie, måske med DP plads som er overflødig så…