-
ForfatterIndlæg
-
29. august 2007 kl. 6:56 #5362104
JeanOxholm
416 IndlægTror i på :
Man kan blive spået og det er rigtigt det man får at vide. ?
At ligge tarot kort osv..?
Healing
og har i erfaringer med noget det..
Jeg Tror selv på der er mere mellem himmel og jord og vi kan få ting at vide som sker osv..
Har også fået lagt tarot kort for en del år tilbage hvor det meste er sket, og jeg har fået nogle ting at vide i denne graviditet fra en som jeg ikke kendte, men er kommet til, som jeg har fået ting at vide at og blevet healet ved..29. august 2007 kl. 8:29 #6231212Denblxxcykel
119 IndlægNej tror ikke på den slags!!
Det er nogle hjernevaskede fjolser som har den slags “job”
29. august 2007 kl. 8:37 #6231214Anonym
20369 Indlæg@Denblåcykel wrote:
Nej tror ikke på den slags!!
Det er nogle hjernevaskede fjolser som har den slags “job”
Det var dog den mest generaliserende og nedladende kommentar du længe er kommet med! Nu må du da lige finde jorden igen, efter din ferie!Hvis du ikke kan udtrykke dig pænt, var det måske en idé at gøre det et andet sted.
29. august 2007 kl. 8:57 #6231215Dorte25
86 IndlægNej sådan noget tror jeg ikke på
29. august 2007 kl. 8:57 #6231216Roberta
37 IndlægJeg tror, der er mere mellem himmel og jord, end mange, bl.a. mig selv, kan forestille sig.
Jeg tror, at nogle kan se/føle “ting” og bruge sine evner på en god måde. Men når der kommer penge med i spillet, bliver jeg skeptisk.
29. august 2007 kl. 9:03 #6231217chanell
63 Indlægjeg tror der er noget om det, men der er helt sikkert mange der driver plat på det…..men der er noget derude et sted…. 🙂
29. august 2007 kl. 9:06 #6231218JeanOxholm
416 IndlægJeg betalte da jeg fik tarot kort,, det er helt tilbage i 94,, puha,,, længe siden,,
Men denne gang tror jeg det var skæbnen, der vidste mig vej, jeg havde lige testet den dag, var 3+3, og endnu ikk sagt til kæresten jeg var gravid, ville vente til vi gik i seng, men vi skulle med nogle venner ned til ders venner,, og damen her kommer hen, kigger på mig, ligger en hånd på maven og siger “denne graviditet går godt “, hmmm, hvordan vidste hun det efter som kun jeg vidste det,,
Jeg var overbevidst om en dreng,, men hun så en pige, og hvad venter jeg mig en pige,
Og ja gravidtieten går godt,, hvordan kunne hun vide den gik godt, jeg har jo mistet mange gange,, osv,,hun ser jeg føder før tid, (hvilket jeg mok oz gør, men hun vidste intet om på det tidspunkt, INTET ), hun ser jeg føder i november,, 4-7 uger for tidligt,, ( det samme tror lægerne og de jordemødre som har mig, eller får jeg pLK før tid, senest uge 37,, ),
Så nogle må jo kunne noget,, og jeg har ikk givet noget for det. Vi er gode venner den dag i dag og vores familier bruger meget tid sammen,,
og hun har set flere ting i vores lille familie, så,, jo jeg ved der er mere,,
29. august 2007 kl. 9:07 #6231219densorteenke
509 Indlæg@Sidse wrote:
@Denblåcykel wrote:
Nej tror ikke på den slags!!
Det er nogle hjernevaskede fjolser som har den slags “job”
Det var dog den mest generaliserende og nedladende kommentar du længe er kommet med! Nu må du da lige finde jorden igen, efter din ferie!Hvis du ikke kan udtrykke dig pænt, var det måske en idé at gøre det et andet sted.
Er det nu PUHAA PREBEN ville være på sin plads 😛
29. august 2007 kl. 9:20 #6231220migmille
143 Indlægjeg tror bestemt på at nogle har de evner og derved kan, men der er efterhånden så meget plattenslageri
at det er svært at tage den brance seriøst..
nu tror alle og enhver jo efterhånden at de kan se spøgelser og spå om fremtiden 🙄 🙄tror nu altså på at det er en gave man er født med og ikke noget man kan lære eller læse sig til…
29. august 2007 kl. 10:03 #6231221Thea230706
1031 IndlægMin søster har været til en clairvoyant (staves) og ALT hvad hun fik afvide har passet indtil videre…
Der mangler dog 1 ting, men det finder vi først ud indenfor 5 år… 😉
Så jo jeg tror på det…
29. august 2007 kl. 11:36 #6231222mariah
580 Indlæg@Sidse wrote:
@Denblåcykel wrote:
Nej tror ikke på den slags!!
Det er nogle hjernevaskede fjolser som har den slags “job”
Det var dog den mest generaliserende og nedladende kommentar du længe er kommet med! Nu må du da lige finde jorden igen, efter din ferie!Hvis du ikke kan udtrykke dig pænt, var det måske en idé at gøre det et andet sted.
Du er rigtig begyndt at skyde med skarpt, sidse:-) Og der er smam intet dårligt i det
29. august 2007 kl. 11:41 #6231223Bluebird
1766 IndlægJeg tror helt bestemt på det, ja. Så her får I lige hele smøren igen!
..her er lidt forskellige oplevelser:– Da vi boede i hus, gik der tit ‘nogen’ forbi..som om de bare konstant gik den samme rute forbi køkkenvinduet.
– Der blev også tit banket på døren, men ingen var at se..
På et tidspunkt da både min mor og jeg sov, vågnede vi begge ved, at nogen hamrede hårdt på døren, men der var bare ingen. (Døren ligger meget langt inde i haven, og det ville derfor være umuligt at nå væk, hvis det bare var ballade)– Min mor oplever tit ting i det overnaturlige. Ofte når hun skal sove, kommer der nogen og rører hende i ansigtet, hvisker hende i øret eller river i dynen.
– Da min mormor lige var død, mærkede min mor hende ligge helt tæt ved siden af sig. Hun kunne mærke hendes hår og alting!
Hårrejsende!
– Da hun var yngre, så hun en nat en mand gå rundt i min mormors stue (som nok var hendes far, der døde, da hun var 7)..han kom ind og kyssede hende.
– Min mor lider af fibermyalgi, og da hun på et tidspunkt støvsugede, hørte hun min oldes stemme sige, at hun skulle passe på sig selv..– Min olde har tit set ånder..hun kunne beskrive dem til fulde -meget utroligt. Hun så dem så tydeligt, at hun var sikker på, de var levende -men vi andre kunne jo ikke se dem..
– Da min olde lige var død, og vi skulle bære kisten ud fra hendes lejlighed, havde min onkel taget hendes telefon med. Da kisten lige akkurat var kommet ud af døren, ringede oldes telefon højt og længe.. Vi blev alle dybt chokerede, da stikket jo IKKE VAR SAT I! Vi var sikre på, at det var et tegn fra olde..
– Senere samme dag efter bisættelsen, holdt vi noget mindeværk for olde.. Pludselig kimede uret på væggen -men det ikke var meningen. Og vi blev alle stille -da vi igen var sikre på, at det var et tegn fra olde..og vi græd og grinte over det.– Min storebror har set vores mormor sidde i sofaen overfor ham i hans lejlighed..
– Lige da min mormor var død, hørte min onkel hende kalde hans navn, og han blev forståeligt nok bange..
– Samme aften overnattede mine to onkler i hendes lejlighed. De så en lyskugle svæve rundt i værelset, og døren blev stille lukket..– Min lille fætter har tit siddet og snakket med og holdt om min mormor efter hendes død. Og han har tit sagt til hans far, min onkel: Bedste er her nu..
– Jeg lagde en gang tarotkort sammen med min mor og moster.. Jeg ville da trække et kort for min Kims afdøde mor. Jeg lukkede mine øjne og koncentrerede mig, og pludselig blev jeg smadderdårlig -som om noget gik igennem mig, og jeg måtte bare lynhurtigt trække et kort. Jeg blev svimmel og fuldstændig hvid i hovedet..
Kortet jeg trak, var bestemt som at høre en mor snakke til sit barn.. Det var om stolthed, stærk kærlighed, viljestyrke, modgang men stærk psyke til at blive holdt oppe, tapperhed, troen på sig selv, osv.. Meget smukt og rørende.
– Dagen efter blev jeg ringet op af Kim, som var helt ude af den.. Da han om aftenen børstede tænder og kiggede ind i spejlet, så han pludselig sin mor stå bag ved ham. Han blev forståeligt nok bange og løb derfor ind i sin seng.. Derinde hørte han sin mors stemme sige: Jeg er stolt af sig, min dreng. Jeg elsker dig..
(Det skal lige siges, at Kim INTET kendte til tarotkortene!) Jeg begyndte straks at græde og ryste, og jeg har på intet tidspunkt været i tvivl om, at hans mor brugte mig til at bane vej, og at hendes sjæl gik igennem min krop for at komme ned på jorden og give en besked til sin elskede søn..hun ville fortælle ham, at hun er hos ham og passer på ham -og at det er rigtige valg, han træffer.
Meget meget unik oplevelse og virkelig rørende!– Kim har haft andre episoder..
En dag tog han sig en lur på sofaen, og begyndte at drømme om sin afdøde farmor.. Han vågnede pludselig med et sæt, da han hørte braget af en glasfigur og en glaslysestage falde ned.. Begge ting splintrede i tusind bittesmå stykker og lå rundt omkring i hele stuen. Hvilket vil sige, at de er røget 10-20 meter, hvilket er meget usandsynligt.
– Han hørte en gang en kærlighedssang, hvor han så sagde: Den er til dig, mor..
Lige efter han havde sagt det, begyndte et billede, jeg har malet til ham, at vippe frem og tilbage.
– Da vi lige havde mødt hinanden, ‘godkendte’ hans mor mig i en af hans drømme..hun aede mig på kinden..og tog mig til sig.
Meget smukt.– Jeg selv kan tydeligt mærke, når jeg har ånder tæt på..og jeg bliver bange, hvis energien er negativ, og beder dem om at forsvinde.. Er det derimod positiv energi, tager jeg det helt naturligt..
– Jeg drømmer tit om ånder.. Eller det vil sige, at jeg tror, jeg drømmer. For ‘drømmene’ er så virkelige, at jeg er ærligt talt ikke ved, om det er sket virkeligt..
– Ikke længe efter min mormors død, sad jeg og hørte musik, græd og tænkte på hende. Pludselig blev lyden skruet ligeså stille op, og jeg blev temmelig chokeret. Jeg skruede ned for lyden igen og sagde: Hvis det er dig, mormor, så skru op igen. Og lige derefter blev lyden ikke bare skruet op -men op på MAX! Jeg løb skrigende ud til min mor og stortudede!
– Nu efter 4 år er min mormor stadig tit hos mig, og i perioder kan jeg meget kraftigt mærke hendes tilstedeværelse, hvilket jeg sætter stor pris på, da hun var et af de mest betydningsfulde og elskede personer i mit liv..Puha, jeg kunne blive ved med at komme med hændelser..
Men min pointe er, at jeg er OVERBEVIST om, at det ‘overnaturlige’ findes..
Og alle har evnerne til at se og mærke det -men det er ikke alle, der lukker det ind, fordi de er for bange for det ukendte..
Jeg har studeret det meget, og går meget op clairvoyance, håndlæsning, tarot etc..29. august 2007 kl. 11:45 #6231224Bluebird
1766 IndlægDet var jo så mest åndelige hændelse, men jeg har beskrevet en enkelt episode med tarotkort, som var meget utrolig!
29. august 2007 kl. 11:47 #6231225Bluebird
1766 IndlægJeg er til gengæld enig i, at der desværre findes mange fupmagere på det markede med spåkoner, tarot og sådan..
Det er virkelig ærgeligt, da gaven er stor hos dem, der så har den..29. august 2007 kl. 12:05 #6231226Susling
189 Indlæg@Ane_lillemor wrote:
Jeg tror helt bestemt på det, ja. Så her får I lige hele smøren igen!
..her er lidt forskellige oplevelser:– Da vi boede i hus, gik der tit ‘nogen’ forbi..som om de bare konstant gik den samme rute forbi køkkenvinduet.
– Der blev også tit banket på døren, men ingen var at se..
På et tidspunkt da både min mor og jeg sov, vågnede vi begge ved, at nogen hamrede hårdt på døren, men der var bare ingen. (Døren ligger meget langt inde i haven, og det ville derfor være umuligt at nå væk, hvis det bare var ballade)– Min mor oplever tit ting i det overnaturlige. Ofte når hun skal sove, kommer der nogen og rører hende i ansigtet, hvisker hende i øret eller river i dynen.
– Da min mormor lige var død, mærkede min mor hende ligge helt tæt ved siden af sig. Hun kunne mærke hendes hår og alting!
Hårrejsende!
– Da hun var yngre, så hun en nat en mand gå rundt i min mormors stue (som nok var hendes far, der døde, da hun var 7)..han kom ind og kyssede hende.
– Min mor lider af fibermyalgi, og da hun på et tidspunkt støvsugede, hørte hun min oldes stemme sige, at hun skulle passe på sig selv..– Min olde har tit set ånder..hun kunne beskrive dem til fulde -meget utroligt. Hun så dem så tydeligt, at hun var sikker på, de var levende -men vi andre kunne jo ikke se dem..
– Da min olde lige var død, og vi skulle bære kisten ud fra hendes lejlighed, havde min onkel taget hendes telefon med. Da kisten lige akkurat var kommet ud af døren, ringede oldes telefon højt og længe.. Vi blev alle dybt chokerede, da stikket jo IKKE VAR SAT I! Vi var sikre på, at det var et tegn fra olde..
– Senere samme dag efter bisættelsen, holdt vi noget mindeværk for olde.. Pludselig kimede uret på væggen -men det ikke var meningen. Og vi blev alle stille -da vi igen var sikre på, at det var et tegn fra olde..og vi græd og grinte over det.– Min storebror har set vores mormor sidde i sofaen overfor ham i hans lejlighed..
– Lige da min mormor var død, hørte min onkel hende kalde hans navn, og han blev forståeligt nok bange..
– Samme aften overnattede mine to onkler i hendes lejlighed. De så en lyskugle svæve rundt i værelset, og døren blev stille lukket..– Min lille fætter har tit siddet og snakket med og holdt om min mormor efter hendes død. Og han har tit sagt til hans far, min onkel: Bedste er her nu..
– Jeg lagde en gang tarotkort sammen med min mor og moster.. Jeg ville da trække et kort for min Kims afdøde mor. Jeg lukkede mine øjne og koncentrerede mig, og pludselig blev jeg smadderdårlig -som om noget gik igennem mig, og jeg måtte bare lynhurtigt trække et kort. Jeg blev svimmel og fuldstændig hvid i hovedet..
Kortet jeg trak, var bestemt som at høre en mor snakke til sit barn.. Det var om stolthed, stærk kærlighed, viljestyrke, modgang men stærk psyke til at blive holdt oppe, tapperhed, troen på sig selv, osv.. Meget smukt og rørende.
– Dagen efter blev jeg ringet op af Kim, som var helt ude af den.. Da han om aftenen børstede tænder og kiggede ind i spejlet, så han pludselig sin mor stå bag ved ham. Han blev forståeligt nok bange og løb derfor ind i sin seng.. Derinde hørte han sin mors stemme sige: Jeg er stolt af sig, min dreng. Jeg elsker dig..
(Det skal lige siges, at Kim INTET kendte til tarotkortene!) Jeg begyndte straks at græde og ryste, og jeg har på intet tidspunkt været i tvivl om, at hans mor brugte mig til at bane vej, og at hendes sjæl gik igennem min krop for at komme ned på jorden og give en besked til sin elskede søn..hun ville fortælle ham, at hun er hos ham og passer på ham -og at det er rigtige valg, han træffer.
Meget meget unik oplevelse og virkelig rørende!– Kim har haft andre episoder..
En dag tog han sig en lur på sofaen, og begyndte at drømme om sin afdøde farmor.. Han vågnede pludselig med et sæt, da han hørte braget af en glasfigur og en glaslysestage falde ned.. Begge ting splintrede i tusind bittesmå stykker og lå rundt omkring i hele stuen. Hvilket vil sige, at de er røget 10-20 meter, hvilket er meget usandsynligt.
– Han hørte en gang en kærlighedssang, hvor han så sagde: Den er til dig, mor..
Lige efter han havde sagt det, begyndte et billede, jeg har malet til ham, at vippe frem og tilbage.
– Da vi lige havde mødt hinanden, ‘godkendte’ hans mor mig i en af hans drømme..hun aede mig på kinden..og tog mig til sig.
Meget smukt.– Jeg selv kan tydeligt mærke, når jeg har ånder tæt på..og jeg bliver bange, hvis energien er negativ, og beder dem om at forsvinde.. Er det derimod positiv energi, tager jeg det helt naturligt..
– Jeg drømmer tit om ånder.. Eller det vil sige, at jeg tror, jeg drømmer. For ‘drømmene’ er så virkelige, at jeg er ærligt talt ikke ved, om det er sket virkeligt..
– Ikke længe efter min mormors død, sad jeg og hørte musik, græd og tænkte på hende. Pludselig blev lyden skruet ligeså stille op, og jeg blev temmelig chokeret. Jeg skruede ned for lyden igen og sagde: Hvis det er dig, mormor, så skru op igen. Og lige derefter blev lyden ikke bare skruet op -men op på MAX! Jeg løb skrigende ud til min mor og stortudede!
– Nu efter 4 år er min mormor stadig tit hos mig, og i perioder kan jeg meget kraftigt mærke hendes tilstedeværelse, hvilket jeg sætter stor pris på, da hun var et af de mest betydningsfulde og elskede personer i mit liv..Puha, jeg kunne blive ved med at komme med hændelser..
Men min pointe er, at jeg er OVERBEVIST om, at det ‘overnaturlige’ findes..
Og alle har evnerne til at se og mærke det -men det er ikke alle, der lukker det ind, fordi de er for bange for det ukendte..
Jeg har studeret det meget, og går meget op clairvoyance, håndlæsning, tarot etc..Wauw – hvor er det smukt!
Uden tvivl mange “ubehagelige” stunder – men godt nok også mange smukke beskrevne øjeblikke!
Hold da op – I må da virkelig have “kontakt” til det spirituelle i Jeres familie. Det er da helt vildt 🙂
Jeg selv har også oplevet mange ubeskrivelige øjeblikke indenfor den slags!Det største var da min mormor blev bisat en uges tid inden jeg fødte Noah. Bedst som mindegudstjenesten er igang lyder der en piv-falsk tone fra orgelet (staves) i kirken – alle vender sig om med et sæt og lige DER på bagerste række i kirken sidder min MORMOR 😯 😯
NEJ hvor blev jeg bange – det var uden tvivl hende!! (eller hendes sjæl?)
Det var på en og samme tid et utrolig smukt farvel – og alligevel også utrolig ubehageligt og skræmmende…..! Jeg tudede i vilden sky 😥Men ja, der er ingen tvivl om at den slags findes – hvad der jo så bare er endnu mere trist er dem der sylter på den slags og avler penge ud af det! Grotesk 😡
– Sus 😉
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.