Emil har sovet ude fra han var 14 dage gammel og han gør det stadigvæk og også i al slags vejr. Når han er meget forkølet har jeg bare lagt en lille pude ned under madrassen i barnevognen så hans hoved blev hævet lidt.
Cille sover ude…
Tror på at den friske luft er sundere for f.eks. en forkølelse end det er at ligge der inden for… dog skal man jo sørge for de ligger lunt og godt 🙂
Jeg vil sige at så længe det ikke er meget tåget/fugtigt eller hvis det er hård frost kan et forkølet barn sagtens sove ude. Med fugtigt mener jeg ikke regn men den fugt der følger med tåge.
vitus sover også ude selv da han havde bronkitis!- det sagde lægen vi skulle.. den friske luft er rigtig god. han sover ikke ude i snestorm, -10grader, og storm jo.. men der har vi en garage han så sover i.