-
ForfatterIndlæg
-
13. november 2007 kl. 7:18 #5366354
FruFinck
983 IndlægHej piger….
Håber i kan hjælpe mig lidt…..
Jeg er simpelthen så bange..Virkelig bange….Jeg er så glad over at være gravid, og efter lægevagtens beregning så er jeg i dag 4 + 5… 🙂
Men ja netop lægevagten…. Vi måtte til lægevagten i aftes….
Fordi jeg fik nogle værre prik/stik/jag dybt i underlivet….
Afsted med mig, og vi kom ind til en rigtig sød dame…
Hun trykkede mig kun lidt på maven og bad mig gå til egen læge idag tirsdag….Jeg har nu snakket med lægen og jeg har fået en tid på torsdag kl.13.00….
Og der skal jeg have en morgenurin med, og så bliver der allerede lavet papirer på mig og min graviditet…..De mener jeg skal følges ekstra tæt, netop fordi jeg lider af endometriose og har en hel del arvæv i underlivet efter alle mine operationer…..
Så den normale scanning i uge 8/9, bliver nok rykket til min uge 6/7 osv… hele vejen igennem det hele…..Men uha jeg er så bange for at miste min lille spir allerede…….
Jeg er så indbegrebet af den frygt at jeg de sidste to nætter næsten ikke har sovet…. (så er ret træt efterhånden…!) Jeg tør næsten ikke vende eller dreje mig i sengen, vågner konstant ved det mindste….
Og jeg går hele tiden med frygten i baghovedet…. ved ikke om den bare lige fylder mere lige pt og ovenpå i aftes….Det kan godt være…..Men puha det er træls, at det trykker mig så meget….Er bare så bange….
Iøvrigt fik vi lige købt “politikens graviditetsbog” og en scrapbog om “min graviditet”… Hvor jeg rigtigt kan sætte en masse ind, skrive en masse, måle min vægt og omkreds ved maven….Det hele måned for måned….
Den er så fin….Og så fik vi fortalt det til mine forældre og min lillesøster… Mine forældre fik hver en hagesmæk med teksten “jeg skal være morfar/mormor” og min lillesøster fik en sut hvorpå der stod “charmetrold”….Min søster gik ehelt i baglås, og derefter brød hun ud i eeen stor jubel-scene…Hihihi….Det var så sødt… 🙂
Mine forældre er også helt oppe og køre 🙂
Vi har selvfølgelig også købt samme hagesmæk med “jeg skal være farmor/farfar” til mine svigerforældre…. Så den får de også næste gang vi skal ses…. 🙂Nå jeg vil prøve at få lavet lidt….Se om jeg kan tage mig sammen og lægge min frygt bagved mig for nogle timer….
Kram
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.