-
ForfatterIndlæg
-
13. november 2007 kl. 8:49 #5366363
Trylleri
1162 IndlægHej piger..
Jeg går lidt op i politik, og syntes det er vigtigt at bruge lidt tid på.. Da politikerne jo i og for sig sidder og afgøre hvad der skal ske med os i vores lille smørhul Danmark.
-Der er jo vores samfund at tænke på, vores børn eller kommende børn og familie, vores egenb økonomi og Danmarks, klimaet i Danmark osv…
Hvilken regering håber i får magten, Venstre-fløjen(Helle) Eller Højre-fløjen(Anders)??
Og hvilket parti stemmer i på og hvorfor??Jeg stemmer Social demorkartiet, da jeg syntes de har nogle vigtige ting op at vende.. De vil gerne hjælpe med vores miljø og klima bliver bedre.. Og de går ikke ind for skatteletelser.. Men ind for at få flere penge i stats kassen.. Hvilket jeg syntes er meget vigtigt..
Trylleri.
13. november 2007 kl. 8:52 #6293843Anonym
20369 IndlægHehe.. Jeg tror sq at jeg er den eneste som ikke stemmer.. Jeg ved godt at det ikke er spørgsmålet men politik interresser mig bare slet ikke og jeg slukker altid for flimmeren hvis der kommer nået om det 😉
13. november 2007 kl. 8:56 #6293844Trylleri
1162 Indlæg@Dimzeri wrote:
Hehe.. Jeg tror sq at jeg er den eneste som ikke stemmer.. Jeg ved godt at det ikke er spørgsmålet men politik interresser mig bare slet ikke og jeg slukker altid for flimmeren hvis der kommer nået om det 😉
Må man spørge hvorfor du ikke stemmer, altså jeg syntes nærmest det et krav at stemme!
Men det er bedre at stemme blank en slet ikke at stemme, og det påvirker jo dine børns fremtid.. Jeg vil ikke lyde negativ, forstår det bare ikke:-)
13. november 2007 kl. 8:59 #6293845Anonym
20369 Indlæg@Trylleri wrote:
@Dimzeri wrote:
Hehe.. Jeg tror sq at jeg er den eneste som ikke stemmer.. Jeg ved godt at det ikke er spørgsmålet men politik interresser mig bare slet ikke og jeg slukker altid for flimmeren hvis der kommer nået om det 😉
Må man spørge hvorfor du ikke stemmer, altså jeg syntes nærmest det et krav at stemme!
Men det er bedre at stemme blank en slet ikke at stemme, og det påvirker jo dine børns fremtid.. Jeg vil ikke lyde negativ, forstår det bare ikke:-)
jamen hvorfor stemme når man ikke aner en skid om hva man skal stemme og jeg vil ikke bare stemme for at stemme, så hellere undvære 😉
13. november 2007 kl. 9:00 #6293846Milcas
606 IndlægJeg håber virkelig at venstrefløjen får magten og jeg stemmer helt sikkert på Enhedslisten, som jeg har gjort i 6 år nu.
Jeg synes de er meget nødvendige til at stille spørgsmål og starte debatter, så de andre ikke bare går helt i selvsving.
Håber virkelig at de får mandater nok til at blive derinde.Jeg har været lidt i tvivl mht til dem pga asmaa-uroen, men idag har jeg prøvet at opstøve en masse information om hende, og efter det: Jo, jeg går sgu osse helt ind for hende.
Jeg synes at deres politik på miljø-området, velfærdsområdet, irak -idet hele taget militær-området, skatteområdet, ligestillingsområdet osv osv er virkelig prisværdig.
13. november 2007 kl. 9:03 #6293847Milcas
606 IndlægDimzeri -du kan stemme blankt. Så er det eneste du tager stilling til, at der ikke er nogen af de siddende politikere eller partier der kan tilbyde dig det du gerne vil ha.
Fandt lige det her:
Valgdeltagelsen er høj i Danmark når der er folketingsvalg. Det vidner om en engageret befolkning som ønsker indflydelse. I 2005 var den 84 %, i 2001 var den på 87 %.
Sofavælgere vil der altid findes. Nogle glemmer, andre finder ikke tid til at nå hen til stemmeurnerne. Og så er der givetvis en håndfuld, der har givet op over for enten sig selv eller samfundet.
Hvis du ikke møder op ved folketingsvalget, har du reelt overladt beslutningen til andre. Måske kan man endda sige, at du har meldt dig ud af samfundet.En blank stemme er en stillingtagen. Det er en tilkendegivelse overfor demokratiet og dets præmisser. Altså er din attitude er en anden end sofavælgerens. Endelig er der en stor psykologisk forskel på om yderligere 2 % bliver hjemme fra valget, i forhold til hvis 2 % – i modsætning til de nuværende 0,03% – stemmer blankt.
13. november 2007 kl. 9:07 #6293848Trylleri
1162 IndlægTil alle, der ikke ved hvem de skal stemme på, så er det meget bedre at stemme blankt end at være en sofa vælger som ikke tager stilling overhoved..
13. november 2007 kl. 9:10 #6293849NCBZ
886 IndlægVenstre-fløjen(Helle) og stemmer SF..
1 år vidste jeg ikke hvad jeg skulle stemme… og stemte som mine forældre.. de er også SF´er.. men når jeg sidder og kigger på det.. (som jeg har skulle gøre siden jeg var 15 år..)
Så synes jeg at jeg høre mere og mere der til også..Synes Villy er god.. og er den af dem der også kan sætte hjøre fløjen på plads også.. sammen med de andre.. og så er han også den sjov dreng i klassen.. eller det synes jeg.. hehe.. og synes han holdniger er noget jeg kan stå inde for..
Håber vi får ny regering..
Det er meget fint man stemmer blank.. det er jo op til en selv..
Men så har man heller ikke noget at brokke sig for.. som mange af dem jeg kender/ har kendt.. det kan jeg slet ikke ha..
Så efter min mening.. så stemmer man ikke.. så siger man ikke noget negativ om tingende.. ellers kunne man bare have stemt.. og den er ikke myntet på nogen.. bare en mening jeg har…
Hygge fra N&C13. november 2007 kl. 9:13 #6293850Wendla
2296 IndlægJamen jeg har selv lige været nede og stemme, og jeg stemte Socialdemokratiet på en politiker her i Nordjylland, der hedder Rasmus Prehn.
Jeg så meget gerne en regering med: Socialdemokratiet, SF, Det radikale venstre (og enhedslisten..)
Kan ikke rigtige bruge den anden regering til noget som helst.. De har ikke gjort noget der gavner mig, og har heller ikke de vilde planer om det.
Så håber helt klart at Fogh ryger, og Thorning bliver Danmarks nye statsminister!! Desværre tror jeg at det er Fogh der vinder igen.. men så håber jeg da at folk næste gang kan se hvor meget skidt han har bragt med sig, og undlader at give ham en stemme.
Ja, det er hvad jeg håber.
13. november 2007 kl. 9:18 #6293851Trylleri
1162 IndlægJeg er også bange for at Fogh han vinder desværre.. Det lige før jeg græder ved tanken..
Jeg ved bar at imens vi har haft Fogh ved magten er transsporten med bus, toge osv steget med 43% og det er Fand** Meget…
Jeg tager bussen hver eneste dag og toget næsten hverdag, så det betyder meget..13. november 2007 kl. 9:21 #6293852Linn
117 IndlægJeg vil helst stemme DF, men vil samtidig ikke risicere at det er venstrefløjen der kommer til så kunne godt finde på at stemme venstre, da de har større chance for at vinde….!!! 🙂
13. november 2007 kl. 9:24 #6293853Wendla
2296 IndlægOkay.. hehe ej okay, jeg græder dog ikke lige frem. Men bliver da irriteret hvis han kommer på magten igen. Gider ikke have skattelettelser.. Vil hellere have en bedre sundhedssektor og bedre muligheder for vores børn og vores uddannelse.
13. november 2007 kl. 9:26 #6293854Milcas
606 IndlægLinn -En stemme ti DF er da alligevel en støtte til Venstre… Så du kan jo sagtens stemme dem og alligevel støtte venstre.
13. november 2007 kl. 9:26 #6293855Trylleri
1162 Indlæg@Linn wrote:
Jeg vil helst stemme DF, men vil samtidig ikke risicere at det er venstrefløjen der kommer til så kunne godt finde på at stemme venstre, da de har større chance for at vinde….!!! 🙂
Man må jo stemme på dem man vil-Heldigvis hehe
Men hvorför vil du have Højrefløjen ved magten.. De har jo ikke rigtig gjort noget, især ikke for miljøet.. Det de lovet for 6 år diden lover de igen.. Ret skræmmende…
Jeg er ikke negativ, bare nysgerrig på hvorfro folk vil have Fogh-
Er du mon højt uddannet tænker jeg så??13. november 2007 kl. 9:28 #6293856Trylleri
1162 IndlægNadja-
Overdrivelse fremer forståelsen hehe..
Emnet 'Det mest spændende valg i mange år- Hvad håber i på?' er lukket for nye svar.