-
ForfatterIndlæg
-
19. februar 2008 kl. 6:55 #5370824
Mor-nette84
45 IndlægHej Piger.
Vile lige høre,om der er nogle af Jer, som har oplevet noget lignende.
Tobias (3år) er nu pludseligt begyndt at vågne grædende op, efter at have sovet 1-2 timer ca.
Eller, dvs. han er egentlig ikke vågen, det virker i hvert fald ikke sådan, for han reagerer ikke, eller svarer når man taler til ham. Nogle gange kalder han på mig, men ikke hver gang. Han græder bare i vilden sky,og ligger og vrider sig, og sveder helt vildt. Tager jeg ham op, bliver han fuldstændig hysterisk, og det hele bliver bare meget værre. Sådan en situation kan tage 5-15 minutter. Jeg tager ham ikke op og sidder med ham mere, for det gør kun det hele endnu værre. Så jeg sidder bare ved siden af ham, og nusser ham stille og roligt på kinden, og fortæller ham ind i mellem, at mor er lige ved siden af.Det er ret ubehageligt at sidde ved siden af,og se på, og at ens barn bare græder og græder,men man intet kan gøre.
Er her nogle, som har oplevet noget af det samme,og som evt. har et godt råd tl hvad jeg kan gøre?19. februar 2008 kl. 7:08 #6357396christinah
1376 IndlægÅh ja det oplever vi også i øjeblikket med julie 2 1/2år. Hun græder som du beskriver og jeg kan desværre ikke give dig gode råd for jeg gør næsten nøjagtigt som du og så falder hun til ro på et tidspunkt. Min venindes datter på 3 gør det samme så det er meget underligt.
Jeg har tænkt på at ringe til sundheds plejersken om hun evt. har gode råd, måske mest for at få en god snak med hende om det, for det er frustrerende tror egentligt ikke hun har en løsning men meget godt at få snakket om det.19. februar 2008 kl. 7:08 #635739703_07_09_10
1136 Indlægsådan har jeg også oplevet min store dreng nogle gange har det været fordi han sku tisse så ligger han og holder sig og det gør ondt så har måttet bære ham ud til wc så han ku få tisset andre gange tror jeg bare det har været mareridt for når jeg kommer ind for at høre hvorfor han græder siger han ik så meget er bare ked af det..
19. februar 2008 kl. 7:15 #6357398Mor-nette84
45 IndlægJeg tænker også umiddelbart, at det har noget med for mange oplevelser/indtryk i løbet af dagen, som så begynder at køre rundt ihovedet på ham når han sover.
Har også prøvet at tage ham med på toilet, fordi det ind i mellem har set ud som om, han har skulle tisse, men nej, han bliver kun fuldtsændig hysterisk.En veninde nævnte noget om natte skræk/ night terror, har I hørt nogetom det?
19. februar 2008 kl. 8:35 #6357399CGH
1543 Indlægtror det er mareridt…
19. februar 2008 kl. 9:00 #6357400Linn
117 IndlægLucas gør det samme engang i mellem, og det er mareridt… Han gør det i søvne, og reagerer derfor meget dårligt på at vi tager ham op… Vi gør det samme som du, man kan kun sige nogen trøstende ord ved siden af ham og vente på at det går over…. Ofte 10 – 15 min med Lucas…
Det er absolut ikke sjovt, men tror virkelig ikke der er nogen løsning… Mange børn gør ting i søvne, så det er ikke unormalt…:-)
19. februar 2008 kl. 9:35 #6357401anikatita
1239 Indlægvitus har også gjort det. men mere sådan at han har sat sig op i sengen og grædt til han opdagede hvor han var og sådan. en gang i mellem har jeg tændt lyset og tvet eller båret ham ned i stuen. for at få ham til at vågne op og opdage at der ikke er noget at være vbange for. plejer aå at tage ham med i seng men det er nu også fordi jeg syntes han er vildt hyggelig at sove med!.
19. februar 2008 kl. 9:38 #6357402Christina_2005
1558 IndlægJa, har oplevet det meget få gange med Alexander (2 år), dog mest når han er syg…
Til gengæld er han begyndt at vågne hver nat 2-3 gange og råbe moar moar… Så går man lige ind og viser man er der, og så er det oki.. Andre der har prøvet det ???
19. februar 2008 kl. 9:40 #6357403Joeline
342 IndlægSådan gjorde Sean også en overgang.. det er vel ca ½ år siden han stoppede.. Vi gik også bare ind til han og nussede ham og hviskede “det er okay sean det er bare en drøm skat”..
Det har godt nok resulteret i at han er bange for at komme i seng nu, for han er bange for at få de uhyggelige drømme igen..
Men altså – det er helt normalt, det kan være det er noget så banalt som en tegnefilm de har set, der kan forvrænges til noget slemt inde i hovedet, så de får mareridt når de sover..
–Tanya
19. februar 2008 kl. 10:03 #6357404Mettemoar
439 IndlægDet kunne godt lyde som det der hedder natte terror og det er ikke det samme som mareridt..
Jeg ved ikk hva man kan gøre imod det, men det er da værd at undersøge om det er natte terror
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.