-
ForfatterIndlæg
-
22. juli 2008 kl. 11:19 #5379913
prinsesse88
685 Indlægjag nu er der meget snak om homoseksuelle i en anden tråd og så ville jeg lige høre jer om i synes de skal kunne giftes i en kirke eller på rådhus?
Min mening.
Ja de skal kunne giftes på et rådhus og velsignes i kirken, de skal kunne giftes med deres partner lige som vi andre kan.
Men.
jeg synes ikke de skal kunne giftes i kirken, kun velsignet. Min mening bunder i at der står tager du denne KVINDE og tager du denne MAND…
Jeg ville f.eks heller ikke gifte mig i en anden tro da det er at “misbruge” den..
Ved ikke jvor min holdning kommer fra, men jeg synes når der nu står kvinde og mand til døden skiller jer af (store træk) så skal troen også overholdes..Jeg ved jeg måske ikke bliver populær af denne holdning, men sådan har jeg det nu engang..
23. juli 2008 kl. 0:46 #6612515Anonym
20369 IndlægHvordan kan man sige at det er okay, at de bliver gift i en kirke og faa praesten velsignelse, naar det er imod kristendommen? 😕 Selvom man i Danmark ikke ligger noget religios i kirkebesog, saa kan man ikke gaa ind i Guds hus og gore ting som er imod kristendommen.
23. juli 2008 kl. 4:29 #6612517moster
12 Indlæg@Manzana wrote:
Hvordan kan man sige at det er okay, at de bliver gift i en kirke og faa praesten velsignelse, naar det er imod kristendommen? 😕 Selvom man i Danmark ikke ligger noget religios i kirkebesog, saa kan man ikke gaa ind i Guds hus og gore ting som er imod kristendommen.
Nu er det jo ikke ligefrem Guds hus, men faktisk vores allesammens hus, som vi betaler til over kirkeskatten.
Jeg kan ikke se, der går noget af nogen ved at lade homoseksuelle blive gift i kirken.
Der er også mange heteroseksuelle, der bliver gift i kirken fordi det er romantisk og ikke fordi de tror på Gud.
23. juli 2008 kl. 4:37 #6612518Loppemor
939 IndlægSelvfølgelig skal homoseksuelle kunne gifte sig på lige fod med alle andre!
For mig er den mest betydningsfulde del af ritualet ikke “tager du denne mand og tager du denne kvinde”, men mere ” Vil du elske og ære … i MEDGANG og MODGANG” og “Indtil døden skiller jer ad”.Man bliver jo også erklæret for rette ægteFOLK at være.
Jeg ser ikke noget forkert i det.
23. juli 2008 kl. 4:41 #6612519casey
407 Indlægaltså min “søster” er lige blevet gift med hendes kvindelige kæreste og jeg sys det er helt ok… og ja det skal de have lov til 😛
23. juli 2008 kl. 6:36 #6612520wictor
59 Indlæg@moster wrote:
@Manzana wrote:
Hvordan kan man sige at det er okay, at de bliver gift i en kirke og faa praesten velsignelse, naar det er imod kristendommen? 😕 Selvom man i Danmark ikke ligger noget religios i kirkebesog, saa kan man ikke gaa ind i Guds hus og gore ting som er imod kristendommen.
Nu er det jo ikke ligefrem Guds hus, men faktisk vores allesammens hus, som vi betaler til over kirkeskatten.
Jeg kan ikke se, der går noget af nogen ved at lade homoseksuelle blive gift i kirken.
Der er også mange heteroseksuelle, der bliver gift i kirken fordi det er romantisk og ikke fordi de tror på Gud.
er helt ening med moster, jeg syns at de skal ha lov til selv at vælge ligesom os hetroseksuelle…
23. juli 2008 kl. 6:49 #6612521Livsmor
1383 IndlægJa selvfølgelig skal de have lov at gifte sig. Også i kirke.
Bibelen er jo altså en meget meget gammel bog, som er skrevet af mennesker der levede i et samfund, som var så meget anderledes end hvordan vi lever idag. Deres livssyn var helt anderledes og det er det der er beskrevet i Bibelen. Blev den skrevet idag ville den se noget anderledes ud. Det er jo ikke Gud der har skrevet Bibelen, men mennesket.
Synes ik der er noget galt i at religion følger lidt med tiden så længe fundamentet er det samme.Og jeg vil sige at kristendommen budskab er at vi skal elske hinanden, og homoseksuelle.
(P.S der er faktisk fundet gamle skriftruller som ikke indgår i Bibelen, der tyder på Jesus var bøsse )
23. juli 2008 kl. 7:09 #6612522Supermon
3425 IndlægJa selvf. skal de kunne giftes de skal genralt have samme rettigheder som alle andre vi er alle mennesker… Hvorfor skal der dog være den opdeling!!??
Med alle de fordomme så er det klart, at det er et tabubelagt emne og det er ikke ok.. Som skrevet i en anden tråd hvem er det, som skal vurdere hvad normalitet er?????
23. juli 2008 kl. 7:19 #6612523mor_til_Oscar
1955 Indlægself skal de kunne giftes på lige fod med alle andre…
tænk nu hvis det var en selv der ikke kunne blive gift med den man elsker så højt. Bare fordi der er nogle “kloge” tosse hoveder der tror de skal bestemme hvad der er rigtig for forkert…
Og du derfor bliver stemplet som unormal!!! NOPE!!fri kærlighed!!! 😀 hihi
De skal også have samme rettighed for adoption osv som alle andre…
Der er strenge krav for den slags i forvejen… (hvilket er fair) Så hvis de opfylder de krav med bopæl, ægteskab job osv som andre så kan jeg virkelig ikke se hvorfor de ikke skal kunne få et barn!!!
Der er så mange fattige børn i verden der ikke har det godt. Så jo flere der er til at give dem kærlighed og et godt liv, jo bedere 😀23. juli 2008 kl. 10:11 #6612529Bluebird
1766 IndlægJeg synes, det er helt fint, hvis de kunne gifte sig i kirken.
Kærlighed er kærlighed – og det er uanset hvilket køn, vi hver især forærer vores!23. juli 2008 kl. 10:19 #6612531Cemile
254 Indlæg@Ane_lillemor wrote:
Jeg synes, det er helt fint, hvis de kunne gifte sig i kirken.
Kærlighed er kærlighed – og det er uanset hvilket køn, vi hver især forærer vores!Enig 🙂
24. juli 2008 kl. 6:03 #6612534JaneMai
100 Indlæg@Supermon wrote:
Ja selvf. skal de kunne giftes de skal genralt have samme rettigheder som alle andre vi er alle mennesker… Hvorfor skal der dog være den opdeling!!??
Med alle de fordomme så er det klart, at det er et tabubelagt emne og det er ikke ok.. Som skrevet i en anden tråd hvem er det, som skal vurdere hvad normalitet er?????
Flot skrevet.. Lige mine tanker!! 🙂
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.