Jeg er muslim. Jeg tror paa alt hvad Islam staar for. Jeg er en af dem mange vil kalde ekstrem, fordi jeg ikke mener at Quranen skal fornyes og jeg tror paa hvert eneste ord, der staar i den 🙂
Det vigtigste ved min tro, er at jeg tilbeder Allah og folger Profeten Muhammads eksempel. Alt i mit liv handler om at tilfredsstille min Skaber. Jeg gor mit bedste for at folge alt i Islam. At holde mig fra hvad der forbudt ,nyde hvad der er tilladt og udfore mine religiose pligter. Hele min hverdag tager udgangspunkt i Islam. Jeg taenker altid over min opforelse. Vil maaden jeg opfore mig paa skade eller gavne mig, naar dette liv er slut? Det er tanker, der gaar igennem mit hoved hele tiden.
For mig og andre muslimer er meningen med livet meget enkelt: Vi er paa denne jord for at tilbede Allah. Vi mener at vi kun er paa gennemrejse i dette liv og det rigtige liv kommer, naar vi dor. Saa vil hele menneskeheden staa til regnskab for deres handlinger, og vil staa overfor Allah. Intet kan holdes hemmeligt. Alt hvad vi har gjort i livet vil komme frem den dag. Og saa faar vi at vide hvor vi vil ende. Enten i paradis eller helvede.