-
ForfatterIndlæg
-
9. oktober 2008 kl. 11:05 #5385832
Kristina1985
703 IndlægEfter at have været lidt på andre forældre-sider har jeg lidt forslag til siden her.
Ved ikke om det er noget de nye ejere har på deres “to-do-list”, men her kommer det.Selve ungmor:
* Nye medlemmer skal skrive præsentation indenfor 7 dage.
* Nye medlemmer skal skrive 15 (f.eks.) indlæg inden de kan få adgang til resten af forummet. Så kan man evt. lave et åbent forum og lukke resten. Dette sikrer også en del af privatlivet for andre medlemmer. Evt. indenfor en hvis periode. Nu kan jeg jo f.eks. bare skrive mit brugernavn på google og så kommer mine indlæg frem.
* Gøre sådan så DB’er kun er tilgængelig når man har skrevet et vist antal indlæg, f.eks. 50 ell. 100. Så undgår man også det problem, som f.eks. Rasmusmoar har haft med at svigerfamilien kan gå ind og læse ens private tanker. Og så kunne man selv bestemme om det skal være +1000 f.eks der kan læse den
* Hvad der sker på UM, bliver på UM. Ellers bliver man bannet.
Hastigheden
*Slet anmeldelser (er der nogen der bruger dem?)
*Slet eller opdater søgefunktionen (ved ikke hvad 95% af de ting man kan søge i er), så man f.eks. kun kan søge i tråde/indlæg.
*Slet “brugernes links” (nogen der bruger den?)
* Slet “fødselsterminer m.m.”. Man kan alligevel for det meste se i folks signaturer hvornår de skal føde.
* Slet indlæg der er mere end et bestemt antal uger gamle. Folk laver alligevel et nyt indlæg hvis de vil vide noget om veer, babyalarmer osv. Tvivler på de fleste gennemsøger alle indlæg, for at finde noget.
* Slet bannede/slettede brugeres DB’er. Der er da ingen grund til de ligger der.
* Lav “evighedstråde” til godmorgen, godnat, aftensmad osv. Så undgår man for mange unødige tråde.
Det var lige hvad jeg kunne komme i tanke om.Andre der har nogle idéer eller synes mine er helt hen i vejret?
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.