Hej piger
Vi havde for nogle uger siden en kort periode hvor Nanna ikke ville have bryst. Jeg malkede ud så godt jeg kunne og gav det i flaske men der skulle jo mere til. Så vi prøvede med drikkeklar Nan som hun så får eksplosionsagtig opkast af. Hmm, tog ikke lang tid at konkludere at hun nok skulle have Nutramigen.
Problemet er at når jeg blander sådan en flaske Nutramigen så stiger der en stank op uden lige, så både mor og barn er ved at knække sig. Det lugter surt, gammelt og pulveragtigt og smager også mest af sur mælk, er i hvert fald hverken sødt eller blødt i smagen. Det er klart at ungen nægter sådan en flaske.
Er alle former for pulver MME sådan? Jeg har også prøvet at blande lidt sukker i for tilvænningen fra det søde nan men det kan slet ikke bryde den grimme lugt og smag. Det er lidt surt eftersom vi har betalt 192 kr for en bøtte (som giver ca. 2,5 liter!) og gerne vil kunne give hende det hvis jeg skal nogen steder.
Håber meget nogen kan hjælpe.