Fora Debat hvem bestemmer julen??
Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5389845
    baby_winther
    651 Indlæg

    Dig… eller alle idealerne??

    SKAL dine børn have de dyreste og flest gaver af alle i VS,BH eller Skolen?? SKAL du absolut være den bedste mor på vejen/opgangen…hende der gladeligt inviterer alle de andres børn ind for at lave julebag, konfekt og juleklip?? SKAL du tæske rundt hele december måned i for at købe gaver til ALLE venner og familie medlemmer, så du kan vise hvor stort dit hjerte er?? SKAL dit hjem ligne et fra et jule katalog?? SKAL du absolut sørge for at når du når juleaften er du så udkørt og træt, at det eneste du kan glæde dig over er at alle de forventninger du havde sat dig er nået, selvom du dårligt kan huske nogen af dem!?

    Det VAR jeg…

    men ikke i år! Jeg har grundet vores flytning været nødt til at ændre lidt i planerne… og nej hvor har det været fantastisk! Min mor har stået for julebagning og konfekt og det har jo gjort det noget nemmere for mig… De 3000 familiebesøg jeg normalt stresser rundt for at nå er droppet i år, og istedet står vores dør til hver en tid åben for gæster! Da budgettet er noget stramt efter flytning, er der skåret ned på antallet af gaverog det har alle heldigvis taget rigtig pænt!

    Denne december måned har været fantastisk afslappet og hyggelig! Og vi har tilmed sparet os en hulens masse penge.



    Kom bare til at tænke på det med al den snak om alle dem der ikke har råd til en “ordenlig jul”, for hvem bestemmer hvad en ordenlig jul er?

    For mig betød det rigtig meget at ungerne fik de bedste gaver i vores omgangskreds, for man skulle jo nødig virke som om man ikke havde råd…I år har de fået nogle ting de ønsker sig, men kun for halvt så mange penge som sidste år…og lur mig om de ikke er hamrende ligeglade!?!

    Jeg har alle år været “offer” for en sær standard af overdrivelse og overflod…

    Hvem bestemmer julen hjemme hos dig???

    #6851828
    Mooooor
    1198 Indlæg

    Vi gør meget op i “status” herhjemme, så ja mine børn får dyre julegaver, men vi køber ikke bare ting som de ikke kan bruge.

    #6851829
    MaleneNaestved
    1151 Indlæg

    Mooooor. Må jeg spørge hvorfor i går meget op i status?? Er det ikke stressene? Intet negativt, bare nysgerig.

    Jeg går på ingen måde op i status. For mig handler julen om ren og skær hygge og dejligt samvær med min familie.

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.