-
ForfatterIndlæg
-
24. december 2008 kl. 12:07 #5390219
Anonymous
51552 IndlægEr så sur og skuffet over min kæreste lige nu… vi kommer ikke til at snakke sammen før d. 27 og vi snakkede knap 1 time igår pga julen og vi begge skal en masse… så han lovede at være oppe kl 10 så vi kunne nå og snakke da jeg skal hen til min far lige snart..
Han logger på kl 12.30.. jeg har siddet ved pc’en som en lalleglad idiot og vnetet på han kom i 2½ time.. hans søster kom på besøg og det er da også fint, men han kunne da godt have skrevet det! Han vidste jeg ville få travlt og ville vente på ham.. så nu føler jeg mig som en kæmpe idiot..
Har 1 time til at gøre alt klart til julen, har ikke engagn været i bad, tristans flasker skal gøres klar, alt skal pakkes ned og jeg skal der hen også… måske det er min egen skyld, men det er så typisk ham – jeg ved ikke engang hvorfor jeg gider regne med ham mere.. han siger altid han kommer på på et bestemt tidspunkt så vi kan snakke, men han er der aldrig på det aftalte tidspunkt og han skriver ALDRIG at han bliver forsinket..
Det var så lige en fed start på julen.. vi har ikke tid til at snakke og med den afstand imellem os er det altså vigtigt vi har tid til det.. suk..
ville bare lige af med det.. er så ked af at han aldrig gider tænke længere og at han aldrig kan tage sig sammen til at stå op af sengen eller lige skrive så jeg ikke sidder og venter på ham som det kæmpe naive fjols jeg nu engang er.. 🙁
Vær søde ikke at sige jeg overreagere.. for jeg er vrkelig ked af det..
24. december 2008 kl. 23:41 #6860567Mooooor
1198 IndlægJeg synes ikke du kan give din kærste skylden for at du nu kun har 1 time til og gøre jer klar.
Du kunne jo bare have startet i stedet for at sidde og vente på ham.
Synes du spiller lidt tøsefornærmet over sådan en lille ting. Og det synes jeg er barnligt.
24. december 2008 kl. 23:59 #6860568Anonymous
51552 IndlægMin kæreste bor i England og jeg turde netop ikke forlade pc’en i tilfælde af at han kom online! Vi sender aldrig smser til hinanden medmindre vi netop er forsinket eller det er virkelig vigtigt pga det er dyrt.
Jeg spiller ikke tøsefornærmet – min kæreste sagde selv at han skulle have været online når han lovede det og han selv ville være blevet skuffet hvis det var mig.. han er heldigvis god til at se tingene fra min side af også.
Vi fik snakket om det og vi blev enige om vi begge reagerede kraftigt pga stress.. han lovede at overholde flere aftaler og virkelig tage sig sammen fordi han godt vidste det var for ofte det ikke skete, og jeg undskyldte for at overeagere. Han sagde dog jeg ikke skulle undskylde, han forstod det godt og han var ked af det. Så alt i alt fik vi det hele ordnet =)
Og det var ikke kun det at jeg havde en time at gøre mig klar i.. men også at vi knap ville få snakket. Det generede mig mere, for jeg vil 1000gange hellere snakke med ham end gøre mig klar!.. Når man ikke ser hinanden så tit og kun har pc’en (det andet er sgu for dyrt) så er hvert minut altså dyrebart! Når man så ikke skal snakke sammen før d. 27 så er det altså kanon hårdt … det forventer jeg ikke folk der ikke har haft lang distance forhold forstår, men sådan er det altså!
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.