Fora Graviditet Ikke-rygere der er gravide
Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 30 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5393714
    kutxxnka
    1289 Indlæg

    Dette indlæg er som sagt til ikke-rygerne men hvis man stoppede da man fandt ud af at man ar gravid må i gerne svare.

    Blev i mere fanatiske omkring rygning da i blev gravide?
    Hvad gjorde i når i blev inviteret til forskellige fødselsdage og andre arrangementer?
    Har i nogenside takket nej til en invitation fordi i vidste at der ville blive røget en del ved arrangementet?

    Jeg er lidt nysgerrig, da jeg er blevet lidt fanatisk.

    #6944485
    Pia_Henriett
    185 Indlæg

    Jeg holdt godt nok ikke op med at ryge da jeg blev gravid, men jeg stoppede da vi først begyndte at snakke om at vi ville prøve på at få et barn. Der vidste jeg helt klart at jeg ville stoppe, og tror også det har hjulpet mig med det.

    Jeg var stadig steder henne hvor folk røg, men det var ikke særlig tit, men jeg tænkte klart på det og gør det stadigvæk efter vi har fået ham. Herhjemme får vores gæster lov til at gå udenfor og ryge. Og sådan er det også hjemme hos min side af familien, de har selv valgt at når de ryger så foregår det udenfor nu.
    Men på min kærestes side ryger de stadig indenfor når vi er der, jeg bryder mig klart ikke om, det så jeg prøver da også på ikke at være der så tit, for jeg kan ikke rigtig bestemme hvad de må og ikke må i deres eget hjem. Men syntes det var lidt “sjovt” at svigermor gjorde så meget ud af at rende rundt og fortælle at når jeg havde født så var det slut for dem med at ryge indenfor når vi besøgte dem. Men den første der røg hvor han var der, var hende.
    Han er også blevet passet derhjemme og da vi så kom hjem, kunne man lugte han havde været hjemme hos dem, for han stank rent ud sagt af røg, så alt hans tøj og sengetøj osv. er blevet skiftet ud. Kan godt være det bare er mig der er lidt hysterisk, men kan virkelig ikke klare det.

    #6944486
    Mathilda
    322 Indlæg

    Jeg er ikke-ryger og har aldrig røget, tilgengæld var min kæreste ryger.

    Da jeg blev gravid blev der kun røget udenfor og efter nogle måneder stoppede min kæreste helt. Jeg ville bestemt ikke have at han skulle holde vores barn med rygefingre og tøjet fyldt med ryge-støvpartikler, da jeg selv hader lugten af skod synes jeg ikke mit barn skal udsættes for det.

    Mens jeg er gravid kan jeg godt være sammen med rygere hvis det ikke er for slemt. Min kærestes mormor er 87 og synes ikke man kan bede hende om at gå udenfor i hendes eget hjem.

    Men når jeg har født kunne jeg ikke finde på at lade vores barn blive passet i et hjem hvor de ryger indendørs mens de passer vores søn og der går jeg heller ikke på kompromi.

    Jeg tror ikke jeg havde aflyst et stort arrengement pga røg

    #6944487
    sumtod
    232 Indlæg

    jeg var MEGET ikke ryger før jeg blev gravid.. og nu er jeg fanatisk ikke ryger.. kan slet ikke holde ud at være steder hvor der bliver røget.. jeg får det dårligt af det..
    så selv hos mine svigerforældre der ryger som to skorstene bliver der stort set ikke røget når jeg er der.. så står de i hvert fald under emhætten eller i døren så der er åbent ud til..
    og der bliver ikke røget i vores lejlighed, så min kæreste må pænt gå udenfor..

    #6944488
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Vores hjem er helt røgfrit. Kæresten ryger kun en enekelt på arbejde en gang imellem….
    Vil bestemt ikke kalde mig fanatisk, men jeg tænker bestemt over det! Prøver at undgå at gå bag andre der ryger, så jeg ikke får det i hovedet osv. Men jeg siger ikke nej til arrangementer pga.
    Synes lidt, at man jo godt så vidt mulig kan prøve at undgå det, og HVIS det er, så er det jo kun en enkelt aften, så når man tænker på at nogen ryger gennem hele graviditeten er det jo ingenting…
    Plus at vi har nogle søde og forstående venner der har røget udenfor hvis vi har været nogle steder, så det ikke gik ud over mig 🙂

    #6944489
    Annamor
    1793 Indlæg

    Da jeg var gravid med alex, holdt jeg mig væk fra al røg, havde jo i forvejen christian der havde AB, så han måtte ikke være i nærheden af det, og derved kom det helt af sig selv.

    Hvis jeg skal have flere børn, vil jeg også holde mig væk fra røg, og jeg dukker ikke op hvis der bliver røget til familiesammenkomster.
    Det samme gælder, når baby er født.

    #6944490
    Anonymous
    51552 Indlæg

    holdt også op med at ryge da jeg blev gravid. og der bliver ikke røget indenfo, og folk er heldigvis meget opmærkesomme på ik at ryge mig op i hovedet hvis vi er nogen steder. mest fordi jeg simpelthen ik kan få luft. Min mor døde af AB og 30 smøger om dagen, og jeg har selv sarte lunger, og det vil barnet nok også få, så ingen røg i næheden af os.

    #6944491
    Oli
    926 Indlæg

    Undgår så vidt mulig røg. – Stiller mig ikke i mængden af rygere. Der bliver ikke røget herhjemme. Tja, men siger ikke nej til fester osv. fordi der bliver røget. All right idag må man hellere ikke ryge inden ret mange steder mere, hvilket jo så er super. 😉

    Mine venner og familie er rigtig gode til at tage hensyn.

    #6944492
    millamilla
    2018 Indlæg

    jeg er ikke ryger, og min kæreste har været ryger, men det er 3-4 år siden han stoppede…

    er ikke fanatisk som sådan, kunne ikke finde på at holde mig væk fra ting hvor der bliver røget, men sætter mig da heller ikke op og ned af folk der ryger…
    men nu er der heller ikke sådan nogen i min nærmeste familie der ryger, min kæreste mor gjorde, men hun holder en pause for tiden (hun vil ikke sige at hun stopper) og den begyndte hun på i januar, ellers røg hun altid under emhætten hos sig selv, og uden for når hun var andre steder…
    og sådan er det gennerelt i begge vores familie, at folk bare ryger udenfor, om det er deres eget hjem, eller om de er andre steder, og der har ikke noget med os eller graviditeten at gøre, sådan har det været længe….

    #6944493
    Christina_2005
    1558 Indlæg

    Jeg stoppede da jeg blev gravid – vores hjem har nu altid været røgfrit uanset om vi selv har røget eller ej!

    Undgik selvfølgelig at være for meget i røg da jeg var gravid, men fanatisk var jeg ikke – forstået på den måde at jeg sagtens kunne tage til fødselsdag – velvidene om at der blev røget, men sad ikke direkte ved siden af rygere…

    Alt med måde vil jeg sige!

    #6944494
    Amira
    177 Indlæg

    Blev i mere fanatiske omkring rygning da i blev gravide? Nej slet ikke. Vores eget hjem blev dog røgfrit.

    Hvad gjorde i når i blev inviteret til forskellige fødselsdage og andre arrangementer? Tog afsted:-)

    Har i nogenside takket nej til en invitation fordi i vidste at der ville blive røget en del ved arrangementet? Nej for man kan ikke undgå røg resten af ens liv!

    #6944495
    Julienne
    253 Indlæg

    Jeg blev også dybt fanatisk og er det meget stadig, min far ryger, men han har heldigvis gjort en del for at mindske det:)

    Der bliver ikke røget indendørs til “fester” jeg har været til – så nej 🙂

    #6944496
    Dhakira
    285 Indlæg

    Jeg synes ikke jer er fanatisk.

    Jeg stoppede selv da jeg opdagede at jeg var gravid, men har da nogen gange i løbet af graviditeten siddet i rum med nogen der røg. De skal bare ikke sidde helt op af mig eller puste det ind i hoved på mig og så plejer jeg for det meste at åbne et vindue så der ikke bliver helt tilrøget.

    Når jeg har født vil jeg ikke have mit barn i rum med nogen der ryger, og det må folk så respektere hvis de vil ha besøg af mig og baby!

    #6944497
    Aderyn
    390 Indlæg

    Jeg holdt selv op da jeg blev gravid, og vil ikke være i nærheden af røg. Da jeg var gravid holdt jeg mig væk fra steder hvor der blev røget, også selvom det var noget jeg gerne ville have været med til. Det havde jeg det bare bedst med. 🙂

    Hailey kommer heller ikke i nærheden af røg. Der er folk vi ikke besøger, fordi de ikke vil lade være med at ryge når vi er der.
    Min mor er ryger, og hun lader være med at ryge når hun er sammen med Hailey. Det er så ikke noget jeg har bedt hende om, men er glad for at hun ikke ryger når vi er sammen.

    #6944498
    Cas
    226 Indlæg

    Jeg stoppede også da jeg blev gravid. Jeg blev ikke helt vildt fanatisk, men undgik røg så vidt muligt jeg kunne. Det var mere efter fødslen jeg blev sart. Kunne slet ikke have hvis folk der lige havde røget skulle røre Vils uden at have vasket hænder. Kunne heller ikke lide de skulle holde ham op ad deres røgfyldte tøj.

Viser 15 indlæg - 1 til 15 (af 30 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.