-
ForfatterIndlæg
-
24. maj 2009 kl. 10:50 #5398856
Oli
926 IndlægHvilke uheldige bemærkninger/kommentarer har i fået i forbindelse med jeres graviditet?!
Hvilke søde-kærlige bemærkninger har i fået.?!
Jeg kan da starte. Søde bemærkninger først. 😀
Forleden da da kæresten og jeg lå og så tv på sofaen sagde kæresten pludselig ” Skat, jeg syntes det er dejligt at tænke på at jeg snart har to tøser at putte med. Åh…..”
En anden dag sagde kæresten også ” Skat, jeg håber altså lillepigen bliver ligeså smuk som dig” – Han er da for skøn. :flower:
Uheldige bemærkninger-
Kort efter vi havde været til MD-scaningen, hvor de sagde det MEGET gerne skulle blive en pige mødte jeg en bekendt og hun skulle selvfølgelig vide hvad køn.
Jeg siger så ” Det skulle gerne være en lille pige” Hvorefter hun siger” NÅ, hvad siger kæresten dog til det?! “Øh.. Han er da selvfølgelig glad “udbrød jeg helt forarget. Tsk. Sikke noget at spørger om!
Jeres tur tøser?!?
😛
24. maj 2009 kl. 11:12 #7085123Sascha85
628 IndlægFik ingen dumsmarte bemærkninger i graviditeten
Men da CM var født, og jeg var flyttet, mødte jeg en beboer på terassen og vi snakkede lidt. Hun spørger hva min datter hedder og jeg siger naturligvis Carla Marie, hvortil hun svare“Kan du ikk lide hende eller hva?”
😥
24. maj 2009 kl. 11:15 #7085125Oli
926 Indlæg@Sascha85 wrote:
Fik ingen dumsmarte bemærkninger i graviditeten
Men da CM var født, og jeg var flyttet, mødte jeg en beboer på terassen og vi snakkede lidt. Hun spørger hva min datter hedder og jeg siger naturligvis Carla Marie, hvortil hun svare“Kan du ikk lide hende eller hva?”
😥
Neej, føj for en led bemærkning. 😯 😡
Bruger du egentlig begge navne i dagligt tale?!
Syntes det er et sødt navn. 😉
24. maj 2009 kl. 11:22 #7085126Sascha85
628 Indlæg@Oli wrote:
Neej, føj for en led bemærkning. 😯 😡
Bruger du egentlig begge navne i dagligt tale?!
Syntes det er et sødt navn. 😉
Ja jeg vidste slet ikk hva jeg skulle sige – Blev rigtig ked af det!
Yes, begge navn nævnes.. Også af hende selv, der er det bare “Darla Am’ie” 😆
Og tusinde tak 😳
24. maj 2009 kl. 11:25 #7085127Oli
926 Indlæg@Sascha85 wrote:
@Oli wrote:
Neej, føj for en led bemærkning. 😯 😡
Bruger du egentlig begge navne i dagligt tale?!
Syntes det er et sødt navn. 😉
Ja jeg vidste slet ikk hva jeg skulle sige – Blev rigtig ked af det!
Yes, begge navn nævnes.. Også af hende selv, der er det bare “Darla Am’ie” 😆
Og tusinde tak 😳
Haha.. 😆 “Darla Am´ie” Det lyder jo næsten fransk. 😛
24. maj 2009 kl. 11:32 #7085128muttitilto
223 Indlægda jeg ventede ida var kæresten og jeg en dag nede og handle vi mødte en vi ikke har snakket med i lang tid, thomas og ham står og snakker han kigger på min mave og udbryder så, nå hvem er far til den lille der inde… øh det er jeg svarede min kæreste… det er en af de knap så heldige synes jeg.
24. maj 2009 kl. 11:41 #7085129Livsmor
1383 IndlægJeg blev flere gange spurgt om jeg ikke ventede tvillinger når min mave nu var så stor.
24. maj 2009 kl. 11:43 #7085130Anonymous
51552 IndlægJeg arbejde med en pige, som selv var ung mor, og da jeg fortalte på jobbet at jeg var blevet gravid, udbrød hun: “Ej hvor træls hva! Du skal da ha det fjernet, ik!?”
Og jeg var jo bare overlykkelig over jeg var gravid 😕
24. maj 2009 kl. 11:54 #7085131MaleneNaestved
1151 IndlægRaavig….. Lidt upassende af svigerfar… men lidt komisk….
Jeg har fået en…. Hold da op skal du have tvillinger… Svarer så nej der er kun en.. Han svarer så.. er du helt sikker… de kan jo godt gemme sig bag hinanden hehehe
I går sidder kigger Niklas på mig og siger… Mor du er tyk ikkk hehehehe
24. maj 2009 kl. 11:59 #7085132Lillemor82
437 Indlæg@Raavig wrote:
Min svigerfar. Jamen det er jo en helt naturlig del af livet, nyd de store bryster søn, når baby kommer bliver de hurtigt små og forbudt område:O Synes han var en idiot..
Hmm temmelig upassende kommentar fra en svigerfar.
24. maj 2009 kl. 12:02 #7085133prinsessekage
282 Indlægda vi fortalte svigermor at han skulle hedde samuel sagde hun ej hvad skal han rigtigt hedde … Nå hvad siger man så …
24. maj 2009 kl. 12:05 #7085134Anonymous
51552 Indlægda folk hørte at vitus skulle hedde vitus, grinede de og sådan så: ” ej hvad skal han RIGTIGT hedde?”.
og så for få måneder siden i malerforretningen hvor jeg siger at grøn er en fin farve til træmmesengen, det vil jo også passe til en pige jo.. ” nåå? ved du at det er en pige i venter jer?”. ” jeg er ikke gravid, men jeg har to drenge der hjemme”..
24. maj 2009 kl. 12:13 #7085135Montana
349 IndlægEn lidt uheldig kommentar fra min mand mens jeg var gravid var, da han diskuterede med en ven og fik sagt, at han egentlig synes det var grimt at være gravid… så stod jeg der med min store mave og følte mig vildt lækker, ik?
Ellers slap vi vist nogenlunde fra de uheldige bemærkninger indtil lige efter fødslen, da jeg fortalte mine forældre at hun skulle hedde Lina Maja hvortil min mor svarede: Hun kunne jo også bare hedde Maja, det er pænere! Øh nå, men nu har jeg jo lige sagt, at hun hedder Lina Maja!!
24. maj 2009 kl. 12:15 #7085136Montana
349 Indlæg@Raavig wrote:
Vi får os altid “Sikke en kær lille dreng i har” Når vi er ude og spille bold med silke i gården, fordi hun er iført hættetrøje og baggypants:D Folk ser lidt sjovt til os når vi siger at drengen hedder silke..
Ja den har vi også prøvet mange gange – også engang hvor hun havde en lyserød kasket på?! Jeg plejer bare at lade som ingenting…
24. maj 2009 kl. 12:15 #7085137muttitilto
223 Indlægvi har også tit hørt folk sige “nej er det en lille pige i har” ja det kan de vel se når hun har lyserød kjole på.
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.