Fora Graviditet blev indlagt.. hvad sker der..
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5400870
    kukitjina
    85 Indlæg

    Ja jeg var jo blevet gravid, mit graviditetshormon steg og jeg havde masser a kvalme var træt og sku tisse konstant, så sku jeg til en kontrol scanning i mandags, for at få målt fosteret så vi osse ku finde ud a hvor langt jeg var henne.

    -scanningen viste desværre intet foster men kun fostersækken der var vokset. så jeg blev sendt op til sygehuset for at få en tid til en kirugisk abort i fuld narkose. jeg blev undersøgt og de bekræftede der ikke var noget foster, vi aftalte jeg skulle prøve medicinsk abort først, ,em fik osse a vide at det kun var et forsøg da jeg ikke havde blødt på noget tidspunkt og fostersækken nok havde sidet for længe.
    inden jeg gik hjem fik jeg lige taget en blodprøve.

    onsdag morgen tog jeg så de piller der sku starte det hele, nogle timer efter jeg har taget piillerne ringer en sygeplejerske til mig og siger min sidste prøve viste at mit graviditetshormon var steget rigtig meget – på en uge fra 20.000 etellerandet til 49.000etellerandet. og med beskeden om at Når det var så højt sku man ku se et foster.
    Der brød min verden sammen, jeg havde taget pillerne og så sir hun der skal være et foster a se.

    ja jeg sagde jo så at jeg havde taget pillerne, så jeg blev bedt om at komme op så de ville indlægge mig til observation til torsdag.
    Jeg lå hele dagen på en 6 senge-stue men kun mig derinde, jeg fik lagt drop og så fik noget ulækkert mad at spise og så kom der sygeplejersker ind til hele tiden, det var bare så kedeligt, jeg var skide bange, jeg kan bare ikke li hospitaler i det hele taget.

    pillerne begyndte at arbjde og jeg fik voldsomme ubeskrivelige smerter, jeg fik 3 forskellige slags smertestillende som ikke hjalp så det endte med jeg fik morfin, til sidst faldt jeg i søvn.

    dagen efter kom jeg til en ny scanning, HELDIGVIS havde pillerne gjort så meget at det IKKE var nødvendigt med et kirugisk indgreb, Der var stadig lidt tilbage men det sku komme ud a sig selv, så hjem med mig.
    jeg har siden haft det sådan okay, jeg får stadig voldsomme kramper i maven og de smertestillende jeg fik med mig er blandet med morfin så jeg er enormt træt og sommetider bims i bøtten, jeg glædermig tildet er overstået det hele.

    Det var bestemt ikke nogen rar oplevelse deroppe,Det er det stadig ikke. jeg kan slet ikke beskrive det. Mit hoved er fyldt med tanker om det hele og jeg kan slet ikke finde ud a at håndtere det lige nu, jeg blir så ked a det hele tiden- hver gang jeg begynder at tænker over en masse- fordi jeg ikke kan overskue noget a det.

    I må undskylde jeg lige sidder og ‘hælder vand ud a ørene’ nu, jeg måtte bare lige ud med et eller andet sted..

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.