Fora Hilsen Til Alle Lillebrødre og storesøstre – hvem er I i forholdet?
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5426984
    dolittle
    2792 Indlæg

    Fandt lige denne på nettet. Den handler om parforhold, og om man er kæreste med en lillebror, storebror eller “midter”, og også om, hvem man selv er.

    Der stod noget lignende:

    Lillebror + Lillesøster = Et meget ungt af sind-parforhold. Der vil nok altid være lidt barnlige, da ingen af den er vant til at tage ansvar for mindre søskende. De er meget sociale, og sofaen bliver ikke brugt ret meget.

    Lillebror + Storesøster = Kvinden er den absolut mest voksne og ansvarsfulde i forholdet, da hun er vant til at tage ansvar for mindre søskende. Det er kvinden, der gang på gang beder manden om at være lidt voksen, selvom hun elsker ham for hans ungdommelige attitude.

    Storebror + Storesøster = Et meget modent par, der godt kan virke lidt som “de kedelige” i flokken. De er helt nede på jorden, og passer sofaen og fjernsynet ret godt. De er ikke dem der råber højest, og er egentlig bare glade for at have hinanden.

    Storebror + Lillesøster = Her er manden den mest voksne og ansvarsfulde. Alligevel er kvinden ofte moden af sin alder. Manden kan nogle gange opføre sig lidt som en far for kvinden, men det fungerer, fordi kvinden er vant til at være “den lille”.

    Hvem er I?

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.