Fora Graviditet AT lave en pige
Viser 11 indlæg - 1 til 11 (af 11 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5364879
    Sommerflyver
    41 Indlæg

    hejsa.

    vi vil nok gerne have en til efter xander, men det skal helst være en pige.
    (vil jo gerne have en af hver)

    ved der er en masse skrøner/myter omkring hvordan man laver en pige? har søgt på google, men kan bare ikke finde dem frem.?

    kan i hjælpe nogle råd om hvordan man laver en pige?

    #6272917
    Riamusen
    250 Indlæg

    Hehe.. kigger lige med her 😀

    Kunne også rigtig godt tænke mig en lille prinsesse, når vi engang skal igang med det projekt igen 😉

    Meeeen, det bliver først om nogle år, for foreløbig har jeg nok i mine 2 bøller 😉

    #6272932
    Sapphire
    2899 Indlæg

    Hmm, der er nok ikke så meget man kan gøre, andet end lade tilfældet råde.

    Det er jo mandens sædceller det kommer an på og ikke hvilken stilling man bruger.

    #6272956
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Jeg har ikke læst indlægget igennem, orker det ikke da der er for meget drama 😕

    Men vil du/I gerne have en pige, skal I dyrke sex 1-2 dage før æl, de sædceller med arveanlæg til piger kan nemlig overleve længere i livmoderen og er dermed klar til når ægget kommer…

    Det er endnu ikke videnskabeligt bevist, men det er kun et spørgsmål om tid 🙂

    Og kan godt forstå du gerne vil have en af hver, sådan har jeg det også 🙂

    #6272957
    MiiaMaja
    1581 Indlæg

    Vil give MKGAARD ret…. Vi sidder manger herude som har svært ved at få børn, og så tænker i sku på hvordan i skal knalde fór at få en pige.. hvor herre bevares… det er sq mærkeligt… ja i må ha mig undskyldt… men det forstår jeg SLET SLET ikke… Mit ønske er at blive gravid… ikke om jeg får en dreng eller en pige… bare et BARN!!!!!!!

    #6272958
    Portishead
    284 Indlæg

    Herhjemme knalder i til bevidstløshed, for at få den unge, meeeen indrømmer da at jeg er mest hug på at få en pige….

    Men i sidste ende er jeg ligeglad, jeg vil elske ungen over alt på jorden, uanset hvad. Jeg ønsker størst af alt at min barn er sundt og rask. selvfølgelig. Men jeg ønsker mig stadig en datter.

    Jeg synes godt nok der er gået dramaqueens i denne debat. Lad dem der tror på myterne prøve dem af, om der kommer det ene eller det anden ud af det er vel ligemeget, jeg er sikker på de vil elske deres barn selv om det ikke har lige det køn man ønsker man.

    Ja, vi knalder i missionæer stilling….. men pyt hvis det ender med at vi får en dreng…

    #6272959
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Eeeeeeeeeeeeeej piger for søren da!

    Trådstarter har aldrig nogensinde sagt at hun ikke ville blive glad hvis baby nummer 2 blir en dreng!

    Hun spurgte jo bare om et uskyldigt spørgsmål, om der var metoder til at få en pige…

    #6272960
    Portishead
    284 Indlæg

    ja der er gået dramaqueen i den

    #6272961
    MiiaMaja
    1581 Indlæg

    ja uha.

    #6272965
    Annamor
    1793 Indlæg

    Nej hør nu piger… 🙂

    Der er rent faktisk folk der får taget æg ud og får sorteret i de befrugtede æg så de kan få sat dem op der er af et bestemt køn. Simpethen fordi de ønsker det. Måske har de kun pige børn derhjemme og ønsker sig en dreng, eller de kan have andre årsager til det.

    Det er jo slet ikke det vi er ude i her. Hun spørger om helt uskyldige og naturlige metoder til at hjælpe en lille pige på vej, det kan der da ikke være noget galt i? 🙂
    I øvrigt siger mange at det er en skrøne at man kan lave et bestemt køn ved hjælp af stillinger osv, men hvis det er en skrøne, så kan I vel være ligeglade med at hun spørger? 😉

    Hvad så med de folk der har godt betalte jobs, men som alligevel spiller lotto og ønsker sig flere penge? Er det så også noget svineri at ønske sig flere penge selvom man har rigeligt i forvejen?
    Og burde de menneske være taknemmelige for deres penge og tænke på dem der ingen har?

    Prøv lige en gang at sætte tingene lidt i perspektiv… Nogle mennesker ønsker sig penge, berømmelse, en perfekt mand, det smarte job…og andre drømmer om at holde en lille pige i deres arme. Er det virkelig så forkert??

    #6272966
    victorya
    50 Indlæg

    Der går lige lovlig meget jantelov i den nu.

    SELVFØLGELIG har man lov at ønske sig et bestemt køn, så længe barnet ikke er født.
    Har I da nogensinde hørt om nogle der har udtalt at de ville ønske at deres fødte barn var et andet køn = et andet barn!?! Nej vel?

    Den der med at sammenligne folks ønsker om køn med de barnløse… Den holder bare ikke!! Skal vi også have dårlig samvittighed hver gang vi spiser et dejligt velnærende måltid, fordi nogle sulter i den 3. verden?

Viser 11 indlæg - 1 til 11 (af 11 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.