Fora Baby og Barn Blålig gumme – HJÆLP!
Viser 12 indlæg - 1 til 12 (af 12 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5403032
    Seadancer
    132 Indlæg

    Benjaminhar bare haft en rigtig skod dag, været rigtig ked af det hvilket han ellers kun er i forbindelse med tænder.
    Han er 8½mdr og ellers frisk uden feber eller noget. Men han er begyndt og rejse sig op af ting også i sin tremmeseng og står op når han kalder om morgenen.

    Der hvor højre øverste fortand normalt sidder er hans gumme blålig, kan det være fordi den er på vej? (det er kun lige der og ikke andre steder i gummerne)
    Der har ikke været noget blåligt gumme ved de andre 4 tænder da de kom, men det er heller ikke fortænder i overmunden, dem mangler han endnu.
    Eller har han nærmere slået den? Han har ikke slået sig i vores nærvær, men han kan jo i princippet ha slået sig imorges inden han kaldte 🙁

    Vil ringe til SP imorgen, men kan mærke jeg bare ikke kan sove før jeg har en gisning om hvad søren det kan være.

    I må være søde og komme med jeres mening?

    Seadancer der føler sig som en skoddet mor. hvorfor ved man ikke bare alt ting 🙁

    #7179368
    Seadancer
    132 Indlæg

    http://www.netsundhedsplejerske.dk/brevkasse/index.php?option=laes&id=2752

    Hmm ja det gjorde mig så ikke klogere andet end det kan være begge dele.

    Nogen der har prøvet enten slag der giver blålig gumme eller en tand på vej der giver blålig gumme?

    Den er KUN blålig lige der hvor den tand skal være.

    Øv altså

    #7179369
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Undskyld mig 😀 Smiler lige over din kommetar. Kan ski godt forstå din forvirring 😆

    Nej jeg har ikke set en blå gumme eller et slag ved Emilia. Men har også først opdaget tænderne, da de var ude. På hende kan man ikke mærke noget.

    #7179370
    Anonymous
    51552 Indlæg

    Jeg har ikke selv oplevet det med Fleur, så kender ikke til et muligt svar desværre.

    #7179371
    RandiH
    1364 Indlæg

    Jeg læste engang om en, hvor barnets gummer var blålige før der kom tænder.
    Så jeg tror godt, det kan være derfor.

    Jeg tænker også, at hvis han har slået sig så hårdt, at han får blå gumme af det, ville han så ikke også have skreget af smerte?
    For i min verden, må det gøre MEGET ondt, at slå sig SÅ hårdt, at det kan give blåt mærke på gummen.

    #7179372
    Linedanseren
    1322 Indlæg

    nej det har jeg aldrig oplevet, mne syntes det er en god idé at ringe til SP i morgen, eller måske egentlig hellere jeres tandlæge, da de jo trods alt har nogen mere forstand på det der sker i munden 😉

    #7179373
    Anonymous
    51552 Indlæg

    @RandiH wrote:

    Jeg læste engang om en, hvor barnets gummer var blålige før der kom tænder.
    Så jeg tror godt, det kan være derfor.

    Jeg tænker også, at hvis han har slået sig så hårdt, at han får blå gumme af det, ville han så ikke også have skreget af smerte?
    For i min verden, må det gøre MEGET ondt, at slå sig SÅ hårdt, at det kan give blåt mærke på gummen.

    Præcis min tanke

    #7179374
    moar_03_05_07
    3710 Indlæg

    Alexander var blålige/lilla agtig lige omkring der hvor tænderne skulle bryde frem da han var en bette mand der fik tænder..så det kan sagtens være derfor..

    tror også at det må ha været noget af et voldsomt slag hvis gummerne ligefrem bliver blå efter et slag..

    så mit bud er tænder 🙂

    #7179375
    Zenia
    359 Indlæg

    der hvor eliaz tand lige er brudt igennem idag i overmunden er der altså også blåligt, og det har der været i et par dage – så det kan godt være derfor…

    #7179376
    Seadancer
    132 Indlæg

    Åh vi krydser fingre for at det er tænder. Han var godt nok ked af det imorges, men kan ikke se hvordan han skulle kunne have slået sig så voldsomt i sin seng. Men jeg ringer til SP imorgen og hører hende ad, og evt hvilken tandlæge man skal kontakte med sådan en lille fyr.

    Natte nat

    #7179377
    guldklump2005
    384 Indlæg

    vil også gætte på tænder

    #7179378
    BullerFnisen
    195 Indlæg

    Tænder :cheers:

Viser 12 indlæg - 1 til 12 (af 12 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.