Fora Debat Boligboble – Hvad tror du?
Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5354825
    ElleLaBelle
    1140 Indlæg

    En yderst interessant diskussion?

    Med hensyn til priserne på boligmarkedet –

    Tror I det er en boble?

    Skriv gerne en lang smøre – vil gerne høre hvad I mener!

    Jeg vil vente med mine idéer – til jeg har hørt et par stykker…

    #6120528
    Anonym
    20369 Indlæg

    Jeg tror ikke på, at det alene handler om boligere, men om hele Dk’s økonomi, som er meget høj/god for tiden, og det er jo sådan, at det altid vil gå op, for at gå ned igen, så det er vel bare et spørgsmål om, hvornår det går ned igen. Et samfund kan ikke hænge sammen, når håndværkere (også ufaglærte) er oppe og tjene så meget at de betaler topskat (så det er jo kun de hvide penge), og med de mange personer der går på efterløn og pension inden for de næste 10 år, så kan det kun gå nedad.

    Men hvis man skal se på boligpriserne alene, så tror jeg ikek på, at de stiger mere i de store byer, for så bliver de alligevel ikke solgt. Men måske de vil stige på lolland og i Jylland – det er jo sindsygt billigt 😯 Og det kunne jo bibringe til, at befolkningen “spræder” sig lidt mere.

    VH Rikke

    #6120529
    Sascha85
    628 Indlæg

    Boligmarket er en ballon der er blevet blæst ALT for hurtigt op..

    Nu begynder priserne jo så at stagnere/ falde en smule – Men ikke noget man skal bekymre sig om.. Jeg er ret overbevist om at priserne ikke vil falde væsentlig..

    Det handler jo om udbud og efterspørgsel.. Danskerne har tjent godt de sidste par år, så folk vil investere i fast ejendom hvilket jo er forståligt.. Det ville de bare alle på én gang (groft sagt).. Derfor har der været “mangel” på boligerne – Og det er jo så de boliger vi ser stå tomme idag, fordi folk troede de kunne ridde med på bølgen..

    Jeg kan da komme med et eks.

    Dem jeg var ung i huset ved købte deres hus i Nov. 2004 for 1.700.000kr – Da de skulle sælge de i Maj 2006 fik de 3.000.000 kr for det.. Det er jo fuldstændig vanvittigt!

Viser 3 indlæg - 1 til 3 (af 3 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.