Nej jeg så min kæreste tude for første gang over en film igår aftes…
Vi sad og så trainspotting – en gammel film fra ’96…. Det korte af det lange er at det handler om en mands misbrug og hans såkaldte venner..
Men der er så en kvinde i den her venneflok som også er på heorin, som har en lille datter, som man ser kravler rundt, mens mor og vennerne blive høje..
Det ender så ud i at de har haft et llidt for langt heorintrip og moderen finder sin datter død i sin tremmeseng – simpelthen glemt!! :bander:
Jeg sad med tårer i øjnene, men kæresten fik en desideret tudetur – fordi han også lige havde læst den artikel, en herinde linkede om, med en lille baby der døde i en vaskemaskine..
Han kunne simpelthen ikke have det der med, at folk gør sådan noget ved sine børn.. Og han var også inde og tjekke til Thorkild liiiiiidt for mange gange i løbe af den aften…. endte med at drengen vågnede :rullerøjne:
Ville såmænd ikke så meget med indlægget – bare fortælle at det ikke kun er os kvinder der kan finde på at tude over uhyrlige scener i film og artikler fra irl..