-
ForfatterIndlæg
-
6. november 2009 kl. 12:21 #5408998
Katti
533 IndlægLanf historie..
Det startede for 2 uger siden hvor Maja var syg sådan on/off i løbet af ugen. Nogle dage havde hun slet ikke feber og andre dage var den skyhøj. Jeg afleverede Maja hver morgen hvor feberen var væk fordi jeg skrev eksamen i den uge og da vi kom til onsdag kunne jeg ikke trække den længere og blev nød til at aflevere hende de sidste tre dage for at blive færdig til tiden.
HVER gang hende DP ringede og sagde feberen var kommet igen var det med sådan en tone af”hvor er jeg dog træt af at blive ved med at ringe hjem”..ugen efter har jeg så ferie. Derfor gider jeg naturligvis ikke stå tidligt op og Maja og jeg sover længe og hun kommer først afsted kl. 9-9.30 hver dag.. DEJLIGT! men åbenbart ikke spor dejligt for DP. en dag skulle de på bondegården og jeg sagde vi var der ved 9 tiden. det avr fint, men da vi kom kl. 9.05 sukkede DP bare og sagde at hun ikke vidste om de kunne nå det nu når vi kom så sent..
Dagen efterkom vi først 9.10 og der var DP og de andre børn faktisk gået allerede men vi fangede dem på vejen. hun sagde bare “jeg har jo sagt det skal være inden kl. 9” og jeg havde også prøvet at ringe til hende men hun tog den ikke og så besluttede de sig bare for a tgå uden at ringe til mig og høre om vi var på vej eller noget!MEN! i dag var det NOK!
De skulle fotograferes i legestuen og jeg afleverede Maja tidligt. I farten glemmer jeg hendes dyne til barnevognen og sige rjeg kommer med den senere..
Kl. 12.30 ringer DP så og siger ” DYNEN!” og jeg siger “tis, den har jeg glemt, jeg kommer med det samme” hvor til hun svarer “tager du hende så ikke med hjem? For jeg kan ikke ligge hende ud nu når alle de andre sover, hun synger jo i barnevognen og det vil vække de andre”
Jeg måtte over og hente hende for det var tydeligt for mig de ikke ville have hende der fordi hun var til besvær..
Da jeg så kommer derover sidder alle DP’erne rundt om et bord og drikker kaffe mens Maja sidder på gulvet alene! Jeg blev så ked af det! Ikke en af dem rejste sig da jeg kom de sagde bare “se hvem der er kommet Maja!” og sagde ellers god weekend, så måtte jeg gå igen!Jeg var bare SÅ ked da jeg gik! Har slet ikke lyst til hun skal tilbage!
hvad havde i gjort? Er jeg for sippet?
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.