Fora Billeder En update med billeder fra ClaudiaJ
Viser 1 indlæg (af 1 i alt)
  • Forfatter
    Indlæg
  • #5453864
    ClaudiaJ
    316 Indlæg

    Har været herinde den sidste tid, men har ikk rigtig selv fået lavet nogle indlæg, der har været en del at se til, fik i maj af vide jeg skulle opereres til august, der har været en masse med at finde aflastning til min datter. Har selv haft fødselsdag og blev 25 og der har været en ferie til Lalandia.

    Denne sommer er bare revet ud af kalenderen det er helt vildt, det har jeg aldrig oplevet før.. det har været en dejlig sommer, men med et rigtig møg vejr 🙂

    Clara bliver stor og skyder i vejret, vi var til 4 års undersøgelse for 3 uger siden (hun bliver 4 år på mandag d 13 august) hun var SÅ fin målte 105 og vejede 15,9 kg hun har taget godt på siden januar hvor hun var indlagt og kun vejede 13 kg

    hun er blevet en rigtig pige med sine egne meninger og holdninger til tingene, hun

    clara har også været på 14 dages ferie hos sin far af 1 uges varighed af gangen og hun er bare blevet så god, dog ringer hun stadig hjem og er ulykkelig og vil hjem, ja hun er og bliver mor syg

    Nu fylder hun 4 år på mandag (nogle der gider fortælle mig hvor tiden er blevet af :woot: )
    om lidt over en uge 8d21 august) skal jeg på operationsbordet og ha rykket kæberne, 4-5 timer på bordet og 6-8 hvile efterfølgende

    Clara skal så ud til den nye aflastning, som faktisk er MIN gamle plejefamilie hvor jeg boede fra jeg var 7 – 14 år.. de glæder til helt vildt til at skulle tage sig af hende og satser på at kunne tage hende hjem igen efter 14 dage.. havde lidt håbet og tigget clara´s far om at tage hende, men han har nægtet og har i stedet bestilt 14 dages rejse netop i 14 dage efter min operation (ja så havde han da også en undskyldning for ikke at tage hende)

    men er fin nok med hun skal ud til min gamle plejefamilie de bor kun 3 km herfra og vi skal i samarbejde sørge for clara snakker og ser mig så meget det nu er muligt.. somd e sagde det var ligesom at få sit barn og barnebarn hjem på besøg 🙂

    Nu skal det bare overståes så vi kan komme videre og jeg kan få den åndsvage bøjle af (nogle der sagde man kunne blive træt af sådan noget lort JA TAK!! )

    Clara smed ble og sut lige i starten af foråret og har kun haft 1 uheld i sengen efterfølgende, og er super dygtig til at gå på toilettet, hun har maks haft 5 uheld i bukserne fordi vi ikk har været i nærheden af et toilet..

    hun kan nu skrive sit eget navn (ses på billede nedenfor) det er kun 2 gang hun skriver det

    hun er alt i alt bare en dygtig sød og charmerende og ikke mindst temprement fuld pige, hun skal nok stampe i gulvet og sætte et surt fjæs op hvis mor siger nej :griner:

    her er lidt billeder af prinsessen, hun var også ude og ride på mosters hest for 3 uger siden, hun er bare så sej

    og lige bonus info hun har siden søndag sovet i EGEN seng på eget værelse, hun har sovet hos mig siden hun var 1 år og 6 mdr, og brugte laaaaang tid på at få hende derind, i søndags ville hun frivviligt, og skal ikke engang diskutere, hun går pænt i seng og nævner ikke noget om at komme ind til mig JEG ER EN STOLT MOR!!!

Viser 1 indlæg (af 1 i alt)

Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.