-
ForfatterIndlæg
-
20. december 2007 kl. 21:27 #5368142
EmJa
51 IndlægSidder her og tænker. !!??? Er det ok bøsser og lesbiske får lov at adoptere????
Hørte lige et indslag.
‘Pia’ Har 2 børn med sin ekskone..????
Det lød bare helt forkert i mine øre..
Ved ikke hvilken holdning jeg selv har til det. Den ene side siger ok den anden nej..
Men HVAD er JERES holdning??????
21. december 2007 kl. 7:18 #6317859krabben85
112 Indlægjeg synes bestemt ikke at der er noget galt i det…
kan overhoved ikke se nogen grund til at de ikke skulle have lov til at adoptere, hvorfor skulle det være mere rigtigt at have en mor og en far end to mødre, eller to fædre..21. december 2007 kl. 7:39 #6317861mette2660
945 IndlægJeg syntes sq det er okay.
21. december 2007 kl. 8:05 #6317862Anonymous
51552 IndlægJeg synes det er helt fint at homoseksuelle kan adoptere. Jeg mener så absolut at de er lige så egnede forældre som alle os andre. Desuden får man jo overhovedet ikke lov til at adoptere medmindre man lever op til alle de vilde krav de stiller sååå…..
Ang. barnets forvirring over at have 2 af samme slags forælder så tror jeg egentlig ikke det er så slemt. For det første har de jo aldrig oplevet andet og for det andet tror jeg udemærket forældrene er klar over at de selvfølgelig skal forklare barnet hvorfor deres familie er lidt anderledes. Mobning kan ske lige meget hvem du er og hvilke forhold du har så det er vel bare at tage det som det kommer og så huske at snakke rigtig meget med barnet og sikre sig at det føler sig tryg og selvsikker omkring sig selv og dets familieforhold. Udover det er det jo heller ikke alle rødhårede, folk der bruger briller, bøgle osv osv der blir mobbet……det afhænger jo helt af hvordan barnet er og om det har styrken til at sige fra og være anderledes….
21. december 2007 kl. 8:37 #6317863AarhusPige
1202 IndlægSynes det er iorden.
Enlige kvinder kan adoptere, enlige kvinder kan føde børn, o.l – samfundet er blevet så moderne .. Hellere 2 gode forældre end 2 dårlige eller 1 dårlig og 1 god – så er kønnene underordnede…21. december 2007 kl. 8:48 #6317864HSL
837 IndlægJeg synes at to kvinder kan være ligeså gode forældre for et barn som en af hvert køn kan.
Det er jo ikke folks seksualitet eller køn der bestemmer om man er en god forældre.
– For så kan man jo også sige om tykke mennesker skal have børn, for det er jo også en stor risiko ved. Eller om en mørk person skal have lov at have børn med en lys person – for så bliver de jo mulatter…!!!Synes mange gange vi har for travlt med at dømme andre for deres livstil og forskelligheder.
– Mange i min familie kunne heller ikke forstå jeg ville have børn med min kæreste, for hvor meget “FAR” kunne han lige være for vores barn… ❗Men han er en fantastisk far ❗ Og det har da intet med hans sygdom eller andet at gøre..
Så JA – jeg mener at ALLE burde have chancen for at få et barn – hvis det er det man ønsker. Uanset om man kan på naturlig måde eller ej.
😉 Det er min holdning
Du skal være logget ind for at svare på dette indlæg.