godaften piger, jeg har lige et spørgsmål..
sys i jeg er grov, eller burde hanle andreledes..?
mine børn skal være hos deres far vær anden jul, og det er så deres tur i år..
og det hele var enlig også planlagt efter de skulle have dem.
men så igår, da jeg skulle hente mine piger fra weekend hos deres far, så sagde han til mig at han ikke kunne have dem jule aften fordi ham og kæresten var ved at flytte fra hinanden, og de kunne heller ikke komme på weekendt igen før han havde fundet en ny lejlighed,, og jeg sagde oki jammen så kommer de bare med mig ( jeg ville selvfølgelig rigtig gerne holde jul med mine børn)
så i dag, skriver han en sms til mig, han ville have sine børn jule aften alligevel for nu havde de fundet ud af det…
jeg har jo lige stået og måtte forklare pigerne på 7 og 6 år at de skal holde jul med mor.!!
så vælger så at sige til ham, at jeg syntes han ligesom må lære at tænke sig lidt om da de da bliver pisse forviret, og at jeg ville spørge dem når de kommer hjem fra skole og børnehave hvor de vil holde jul.!
jeg ville ikke tvinge dem der ud , nu når de har fået afvide de skal være hos mig..
jeg siger til dem da de kommer hjem at de selv må bestemme om de ville hjem til far, eller om de ville med mig? og de svare uden at tøve, vi ville med dig mor!
det siger jeg så til ham og så bliver de vist temmelig fornærmet på mig..
burde jeg sige til mine børn de skal ud til deres far om de vil eller ej? og hvad nu hvis han så aflyser igen i næste uge??